خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حزب اسلامى براى اشتراک درکنفرانس بُن به گونۀ مشروط اظهار دلچسپى کرد

حزب اسلامى براى اشتراک درکنفرانس بُن به گونۀ مشروط اظهار دلچسپى کرد

Sep 10, 2011 - 15:25

کابل (پژواک، ١٩سنبله٩٠): حزب اسلامى به رهبرى انجنير حکمتيار، مى گويد که اگر به شکل آزاد و به حيث يک جهت مطرح، به کنفرانس بن دعوت شود، با طرح نمودن پلان خود در اين اجلاس شرکت خواهد کرد.

اين موضوع در خبرنامه اى که از جانب قريب الرحمن سعيد  مسوول کميسيون صلح و امور سياسى حزب اسلامى به رهبرى انجنير حکمتيار در اروپا، بتاريخ ١٩ سنبله به آژانس خبرى پژواک ارسال شده، اظهار گرديده است.

منبع افزوده است که اين موضوع، هفتۀ گذشته (١٦سنبله) در يک نشست هيئت حزب اسلامى به رهبرى قريب الرحمن سعيدبا وزارت خارجۀ بريتانيا در لندن، اظهار گرديده است.

در خبرنامه آمده است که اين ديدار، قسمتى از تلاش هاى سياسى آنها براى پايان دادن به تراژيدى  فعلى افغانستان است.

در خبر نامه افزوده شده است که هيئت دو نفرى به رهبرى  قريب الرحمن سعيد در وزارت خارجۀ بريتانيا با رئيس گروپ امور سياسى افغانستان، کشورهاى کامن ويلت (مشترک المنافع) و امورخارجۀ آن وزارت، در دفتر کارش به شکل رسمى ديدار نمودند.

منبع افزود که عضو دوم هيئت حزب اسلامى، داکتر محمد ولى بود.

به اساس معلومات منبع، دراين ملاقات به شمول وضعيت سياسى و نظامى افغانستان، روى پلان صلح حزب اسلامى، در مورد نظر و تلاشهاى انجنير حکمتيار براى صلح، نظر حزب اسلامى در مورد تشکل نظام آينده و در کنار آن در مورد کنفرانس آيندۀ بُن،  صحبت هاى مفصل صورت گرفت.

قريب الرحمن سعيدگفت که دراثناى صحبت ها، در مورد اشتراک حزب اسلامى در کنفرانس آيندۀ بن نيز بحث هايى به عمل آمد.

وى افزود: ((حزب اسلامى به اين باور است که تراژيدى کشور ما راه حل نظامى ندارد، و حال ناتو، امريکا و انگلستان به صراحت پذيرفته اند که موضوع افغانستان، راه حل نظامى نداشته و بايد از طريق ديالوگ سياسى و مذاکرات بين طرف هاى ذيدخل، حل و فصل گردد.))

به گفتۀ موصوف، براى حل اين معضله، حزب اسلامى يک پلان ١٥ ماده اى ترتيب داده  است و اين پلان را درکنار جامعۀ جهانى، با رژيم حاکم در افغانستان و جوامع مدنى و سياسى کشور، مورد بحث قرار داده است.

قريب الرحمن سعيد دراين خبرنامه، اظهار داشته است که هم اکنون در اروپا و امريکا، هيئت حزب اسلامى با جوانب ذيدخل، روى اين موضوع به بحث مى پردازد.

وى گفت: ((ما باور داريم که اگر روى اين پلان، از  طرف همه جوانب به شکل اصولى توافق صورت گيرد، به اين بحران کنونى کشور ما نقطۀ پايان گذاشته خواهد شد.))

به گفتۀ موصوف، در کنفرانس آيندۀ بن،  اگر از حزب اسلامى به شکل آزادانه و به حيث يک جانب مطرح و قاطع  قضيه، دعوت به عمل آيد، با پلان طرح شدۀ خويش دراين اجلاس شرکت خواهد کرد.

سعيد افزود که حزب اسلامى به حيث يک حزب  مردمى  و قوى، يک نيروى مطرح است و در همه قضاياى افغانستان، ميتواند نقش اساسى و مهم داشته باشد.

 قابل يادآورى است که حامدکرزى رئيس جمهور کشور، تهديد کرده که اگر در کنفرانس بن، همه افغانها تحت يک چتر دعوت نشوند، حکومت افغانستان در آن اشتراک نخواهد کرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement