خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اگر کلمۀ افغان در تذکره ها درج نگردد شاهراه هرات مسدود ميکنيم "

"اگر کلمۀ افغان در تذکره ها درج نگردد شاهراه هرات مسدود ميکنيم "

Sep 10, 2015 - 16:22

هرات (پژواک، ١٩ سنبله ٩٤) : شماری از شهروندان هرات با راه اندازى تظاهرات هشداردادند که اگر کلمۀ" افغان" در تذکره های الکترونیکی درج نگردد ، شاهراه هرات را بروى ترافيک مسدود خواهند کرد .

طرح قانون ثبت احوال نفوس، بعد از تصويب شوراى ملى در ماه قوس سال گذشته، از سوى رييس جمهور توشيح شد؛ اما به شمول برخى اعضاى شوراى ملى، نهادهاى مدنى و احزاب، با راه اندازی تظاهرات خواهان ذکر کلمۀ "افغان" روى تذکرۀ برقى که به اساس قانون يادشده توزيع مى شود، گرديدند.

اما برخى ها مى گويند که روى تذکره "جمهورى اسلامی افغانستان" نوشته شده و همین مفهوم را می رساند که تذکره یادشده، مربوط يک افغان است.

 اين مظاهره کننده گان که شمارآنان به بیش ازيکصد تن میرسید با سردادن شعارهای  "ما افغان هستیم" درمقابل ساختمان مقام ولایت تظاهرات کردند.

عزیزاحمد مهربان یک تن ازمظاهره کننده گان به پژواک گفت که بخاطرحفظ هویت شان گردهم آمده اند .

مهربان گفت: ((هیچ گاه به حکومت وحدت ملی اجازه نمیدهیم که هویت ما را نادیده بگیرد و تا دم مرگ بخاطرحفظ هویت خود مبارزه می کنیم.»

شمارى دیگر ازمظاهره کننده گان درصحبت با خبرنگارپژواک گفتند که اگرکلمه " افغان "درتذکره های الکترونیکى درج نگردد بدون شک بی اتفاقی میان افغان ها به وجود خواهد آمد.

انجنیر عبدالاحمد یک تن از معترضين به پژواک گفت:« ازمیلیون ها سال به این طرف ما افغان بودیم و خواهیم بود و از حکومت وحدت ملی می خواهیم که کلمه افغان حتماً  در تذکره های الکترونیکی درج شود.»

حاجی سنگین درحاليکه درپيشاپيش سايرمظاهره کننده ها شعار ميداد که "ما افغان هستیم" به حکومت

هشدار داد:«اگر کلمه ی افغان در تذکره های الکترونیکی درج نشود ،راه تورغندى-هرات، راه ولسوالی اوبه و راه ولسوالی چشت را مسدود می کنیم .»

شمارى دیگر از معترضين به يک صدا ميگفتند که خواسته تمام افغان ها این است که کلمه افغان در تذکره های الکترونیک ذکر شود.

آنان هشدار دادند که اگرحکومت به این خواست شان توجه نکند دست به تظاهرات گسترده تر می زنند و شاهراه های بزرگ هرات را به روی ترافیک مسدود خواهند ساخت.

باشندگان ولایت هرات در حالی دست به تظاهرات اعتراضی زدند که دراين اواخربشمول کابل دراکثر ولايات کشور نيزگردهمايى به خاطردرج کلمۀ افغان درتذکره هاى الکترونيکى راه اندازى شده است .

اين درحاليست که قرار بود به تاریخ ٢٨ اسد سال جاری روند توزیع تذکره های الکترونیکی آغاز گردد، اما به اساس فرمان رییس جمهور این روند به تعویق افتاه است .

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement