خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالان مدنى از خاموشى حکومت در برابر کشتار افراد ملکى انتقاد کردند

فعالان مدنى از خاموشى حکومت در برابر کشتار افراد ملکى انتقاد کردند

Sep 10, 2015 - 17:57

باميان (پژواک،١٩سنبله ٩٤): شمارى از فعالان مدنى باميان با اجراى نمايشات ، اعتراض شان را دربرابر کشته شدن افراد ملکى بيان داشتند.

اين فعالان مدنى با اجرای تياتر سر سرک ، به تصويرکشيدن صحنه های کشتار افراد ملکی در ولايات و شاهراه ها، شعارهای چون "گوش شنوا نيافتيم"،" ما خواستار توقف هرچه زودتر گروگان گيری و کشتار افراد ملکی از اثر ماين گذاری های کنار جاده هستيم"، را نيز سر دادند.

معترضين ميگويند که به دليل بی توجهی مسوولين حکومتى، همه روزه افراد ملکی در گوشه و کنار کشور قربانی خشونت و جنگ می شوند؛ اما دولت در امر مبارزه و يا کنترول اين وضعيت عاجز ميباشد.

حسين داد احمدی رييس موسسه جامعه مدنی افغانستان (مجما) به آژانس خبرى پژواک گفت: ((ما از طريق اين نمايشات يک بار ديگر صدای خود را از ولايت امن باميان، برای دادخواهی و همدردی با آن خانواده های بلند کرديم که در گوشه و کنار کشور همه روزه قربانی می شوند.))

وى، مسوولين حکومتى را به بی تفاوتی متهم کرده، خواهان تأمين صلح واقعی در کشور شده، از جامعۀ جهانى نيز خواست تا در قسمت تامين امنيت همکارى واقعى نموده تا به خشونت ها نقطۀ پايان گذاشته شود.

گلثوم نيکزاد فعال مدنی باميان ، هدف  اين گردهمايى اعتراضى را، ابراز همدردی با خانواده های قربانيان جنگ در کشور خواند وگفت  که  مسوولين نبايد در قبال ناامنى و عاملان کشتار افراد ملکى بى تفاوتى اختيار نکنند.

هنرمندان، صحنه های حملات انتحاری، ماين گذاری های کنار جاده  و ربودن مسافرين در مسير شاهراه های کشور را به شکل فرضى تمثيل کردند و ده ها دختر و پسر، مشکلات موجود در کشور را بر روی نقشه افغانستان که در يک پارچۀ سفيد ترسيم شده بود، به نمايش گذاشتند.

اين معترضين در پاسخ به اينکه، چرا مشکلات را در قطعنامه نه، بلکه در نقشه ای افغانستان  شناسايى کرده اند ميگويند : (( چونکه  به کارهای مدنی  و قطعنامه ها در افغانستان بها داده نميشود ، خواستيم حرفهاى دل خود را در نقشه ای افغانستان مطرح نماييم.))

يکتن از اين فعالين به پژواک گفت، تمام خواسته های که در داخل نقشه ای افغانستان نوشته شده، رنج، غم و درد مردم اين کشور است؛ اما آدرس وجود ندارد که آنان  اين مشکلات شانرا  در ميان بگذارد.

موصوف ميگويد: ((دولت فعلى  به اين حرفها  بها نميدهد و برخورد ضعيف با اين مسايل دارد.))

اين درحالى است که در تازه ترين مورد افراد مسلح ناشناس، ١٣ فرد ملکى را در ولسوالى زارع  ولايت  بلخ به قتل رساند.

 

 

 

 

 

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement