خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناامنى ها در کاپيسا مردم ملکى را متضرر نموده است

ناامنى ها در کاپيسا مردم ملکى را متضرر نموده است

Dec 06, 2015 - 14:46

محمود راقى (پژواک، ١٥ قوس ٩٤): اهالى مناطق ناامن ولايت کاپيسا مى گويند که به سبب ناامنى، زيان هاى بيشترى را افراد عادى متحمل مى شوند و اکثر قربانيان آن، افراد ملکى اند.

قرار گفتۀ آنها، در جريان سال روان خورشيدى، درگيريهايى که در مسير شاهراه تگاب – اله ساى و ولسوالى هاى مربوط اين ولايت به وقوع پيوست، نه تنها باعث تلفات صدها فرد ملکى گرديده، بلکه مواشى و حاصلات را نيز از بين برده است.

حشمت الله باشنده منطقۀ تترخيل ولسوالى تگاب مى گويد که از اثر جنگها، بسيارى منازل نيز در برخى مناطق اين ولسوالى منهدم گرديده اند.

نامبرده به آژانس خبرى پژواک گفت که در مناطق تترخيل و شکوت اين ولسوالى، ٣٠ فرد ملکى کشته و مجروح شده اند.

قرارگفتۀ موصوف، افراد مسلح مخالف، از جوار منازل مردم يا از داخل قريه، بر نيروهاى دولتى تيراندازى مى نمايند که در فيرهاى جوابى، به افراد ملکى آسيب وارد مى شود.

حشمت الله افزود: "مخالفين مسلح دولت، توان جنگ مستقيم را ندارند و از منطقه و قريه فرار مى کنند؛ اما زمانيکه آنها فرار مى کنند، در تيراندازى متقابل به افراد عادى زيان وارد مى شود."

بختيار يکتن از ساکنين قريۀ شکوت گفت که در اين قريه ٤٥٠ خانواده زندگى مى نمايند که اکثريت شان در نتيجۀ درگيريها متضرر شده اند.

قرار گفتۀ وى، بيشتر اوقات در مسير شاهراه ها درگيرى ها رخ مى دهد که به افراد مستقر در امتداد سرک، خسارات وارد مى گردد.

نامبرده علاوه نمود: "مردم توانايى ندارند تا مخالفين مسلح را از قريه هاى شان اخراج نمايند؛ زيرا آنها قدرت دارند. حکومت بايد چاره جويى نمايد و عليه افراد مسلح اقدامات لازم روى دست گيرد."

عزيزالله ساپى عضو شوراى ولايتى کاپيسا گفت که اکنون در امتداد شاهراه تگاب – اله ساى، امنيت تامين گرديده و پوسته هاى امنيتى جديد افراز شده اند.

نامبرده افزود درگيريهايى که در مسير اين شاهراه رخ مى دهد، طى آن به افراد ملکى تلفات و خسارات وارد شده است.

به گفتۀ وى، در نتيجۀ بى امنيتى ها باغها، حاصلات و منازل متضرر شده اند که از اين ناحيه،  مردم  با مشکلات شديد امنيتى مواجه اند.

از جانب ديگر، مسوولين امنيتى کاپيسا مى گويند آنها هميشه تلاش ورزيده اند که امنيت مطمئن  را براى مردم تامين نمايند تا آنها امور روزمرۀ شان را به گونۀ درست به پيش ببرند.

سيد ذاکر هاشمى آمر امنيت قوماندانى امنيۀ کاپيسا، به آژانس پژواک گفت که در جريان درگيرى؛ مخالفين مسلح، از منازل مردم به گونۀ سنگر استفاده مى نمايند که در پى آن، باشندگان منطقه با مشکلات متعدد مواجه مى شوند.

نامبرده افزود: "نيروهاى امنيتى، نهايت احتياط مى ورزند که در جريان درگيرى، به مردم ملکى زيان وارد نشود."

شايان ذکر است که ماه گذشته در برخى مناطق ولسواليهاى تگاب و اله ساى، ميان نيروهاى حکومتى و مخالفين مسلح، جنگهايى به وقوع پيوست که به گفتۀ باشندگان مناطق متذکره، ده ها دکان در بازار اله ساى و برخى منازل نيز تخريب شده اند.

مخالفين مسلح، تاکنون در مورد ادعاهاى متذکره ابراز نظر نکرده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement