خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

استفاده از زغال سنگ، سبب افزایش آلودگی هوا در هرات شده است

استفاده از زغال سنگ، سبب افزایش آلودگی هوا در هرات شده است

Jan 12, 2016 - 14:45

شهرهرات (پژواک،٢٢جدى٩٤): مسوولان ادارۀ محیط زیست هرات ميگويند که استفاده از زغال سنگ، سبب افزایش آلودگی هوا در اين شهر شده است.

مسوولان اين اداره، با اظهارنگرانى مى گویند که شمار زیادی از شهروندان، برای تسخين منازل درفصل سرما و برخى حمام ها از زغال‌ سنگ استفاده می‌کنند که این مسئله باعث آلوده شدن بیشتر هوای هرات شده است.

بصیر احمد فضلی سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست هرات، به اژانس خبرى پژواک گفت که زغال سنگ، سوخت مناسب براى گرم گردن منازل نمی باشد.

وی افزود: "بحث زغال سنگ، یکى از مواردى است که همیشه مورد نگرانی اداره محیط زیست است، ما به عنوان اداره مسوول سوخت زغال سنگ را سوخت مناسب نمیدانیم واین میتواند تاثیرات منفی به محیط زیست بگذارد وحتا آلودگی هوا را هم بیشتر افزایش می دهد."

فضلی ضمن نگرانی از نبود بدیل مناسب برای استفاده از زعال سنگ گفت که برای کنترول از گسترش آلودگی هوا فلترها بهترین گزینه می باشد.

او افزود: "کاریکه ما باید بکنیم، نصب فلتر است که درتمام بخاری ها  و حتا حمام ها باید از فلتر تصفیه دود زغال سنگ استفاده شود که این کار، باید هر چه زودتر صورت بگیرد."

در همین حال، شماری از شهروندان هرات نیز نگران بیشتر شدن آلودگی هوای این ولایت هستند.

شهروندان هرات میگویند که مسوولان محلی، در حال حاضر تنها به فکر تامین امنیت هستند؛ در حاليکه آلودگی محیط زیست همه ساله قربانی میگیرد.

بصیر احمد باشنده درب ملک هرات به پژواک گفت: "روز به روز آلودگی هوا در کل افغانستان وحالا در هرات افزايش يافته است."

موصوف افزود این وظیفه اداره محیط زیست است که برنامه وپلانی را روی دست گیرد تا از آلودگی بیشتر هوای هرات جلوگیری شود.

سید شفیق یکی دیگر از شهروندان هرات به پژواک گفت: "هوا درهرات خیلی آلوده شده، از یک طرف حمام ها زیاد است وبرای گرم کردن  از زعال سنگ استفاده می کنند و موتر های کهنه و دودزا هم بسیار زیاد است که همۀ این عوامل، دست به دست هم داده وهوای هرات را آلوده کرده است."

شهروندان هرات، مسوولین اداره محیط زیست را به بی توجهی متهم کرده می گویند که این اداره، برنامه ای را برای بهبود وضعیت محیط زیست روی دست ندارد.

اما نصیراحمد فضلی سرپرست اداره محیط زیست هرات، درعین حال که آلودگی محیط زیست را تایید کرد؛ اما گفت که این اداره در محدوده توانایی و صلاحیت های خود، اقداماتی را انجام داده است .

افزایش روزمرۀ کثافات در محل‌های بودوباش، استفاده از مواد سوختی به ویژه زغال و چوب، گشت و گذار وسایط نقلیه، نبود جاده‌های اسفالت‌شده، و نبود جنگلات و زمین سبز، از جمله عوامل عمده‌یی اند که در آلوده ساختن محیط زیست نقش بنیادی دارند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement