خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تاجران: از اخاذی هاى اداره تصدی"شيرخان بندر" به ستوه آمده ايم

تاجران: از اخاذی هاى اداره تصدی"شيرخان بندر" به ستوه آمده ايم

Mar 12, 2017 - 14:15

کندز (پژواک،٢٢حوت٩٥): شماری از تاجران در ولايت کندز، ادارۀ تصدى شيرخان بندر را متهم به اخاذى نموده و مى گويند که مسوولان اين تصدى، به گونۀ غيرقانونى از آنان پول مى گيرند و حکومت بايد در قسمت رسيدگى به اين مشکل توجه نمايد.

آنان هشدار مى دهند که اگر به  مشکل شان رسيدگى نشود، دروازه هاى بسيارى از شرکت ها در اين بندر بسته خواهد شد.

شيرخان بندر درسرحد با تاجکستان موقعيت داشته و از آنجا اموال و اجناس به تاجکستان وکشورهاى آسياى ميانه صادرو به کشور وارد مى گردد.

حاجی فهيم يکتن از تاجران در بندر تجارتی شيرخان گفت که تاجران از دست اخاذی هاى رياست تصدى شيرخان بندر به ستوه آمده اند.

وى افزود: "ازمدتى بدينسو، با رييس تصدی شيرخان بندر مشکل داريم. ماماليه دولت را مى پردازيم؛ اما تصدی شيرخان بندر بدون عرضه خدمات بندری، از نزد ما پول مى گيرد و خدمات بندری برای ما عرضه نمى کند. بايد پول نگيرد؛ اما به زور از نزد ما اخاذی غير قانونی مى کند، از دولت خواستار توجه جدى به اين مشکل مى باشيم."

امير محمد يکتن از تاجران ديگر اين بندر گفت: "اداره خدمات تصدی بندر، گدام های خوب برای مال تجار ندارد و خدمات عرضه نميکند؛ ما مجبور مى شويم به گدام های شخصی برويم؛ اما بدون عرضه خدمات، از نزد ما به زور بدون پارچه پول دريافت مى کند و اگر وضعيت چنين باشد، ما شرکت های خود را بسته مى کنيم."

حکيم يکتن از دريوران مسير تاجکستان- افغانستان که سمنت به کشور انتقال مى دهد گفت که تصدى شيرخان بندر، از  تجار و موترهاى باربرى غيرقانونى اخاذى مى کند.

اما امام الدين سرشخى سرپرست اداره تصدى شيرخان بندر، ادعا هاى تاجران و راننده ها را رد نموده گفت: "ماخدمات بندرى داريم که به اساس اسناد، از نزد تاجر تکس گرفته مى شود. ما مطابق به خدمات بندری پول مى گيريم."

موصوف علاوه کردکه اگر کسى از تاجران پول غيرقانونى مى گيرد، آنان ميتوانند به رياست گمرک مراجعه نمايند؛ تا کسانيکه اخاذى ميکنند مجازات شوند.

اداره تصدی شيرخان بندر، مربوط به وزارت تجارت است، که اموال تاجران را بارگيری مى کند؛ اما به علت خرابی گدام های اين اداره، تاجران  تمام اموال خود را به گدامهای شخصى تخليه مى کنند.

اين درحالى است که پيش از اين، مسوولان تصدی شيرخان بندر در کندز، مدعى بودندکه مسوولان رياست گمرک  اين بندر، برعلاوۀ مداخله در امور کارى آنها، زمينۀ فساد را نيز فراهم ساخته اند.

اما عبدالله حارث رييس گمرک شيرخان بندر، به آژانس خبرى پژواک گفت که با هيچ ادارۀ ديگر مشکل ندارد و در امور کارى هيچ اداره يى مداخله نکرده و نمى کند.

وى علاوه کرد که تاجران گفته اند که رياست تصدى شيرخان بندر، توانايى عرضه خدمات را ندارد؛ اما از تاجران پول مى گيرد و حکومت بايد به اين مشکل تاجران رسيدگى نمايد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement