خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"باید به ادامۀ کار سرپرستان، نقطۀ پایان گذاشته شود"

"باید به ادامۀ کار سرپرستان، نقطۀ پایان گذاشته شود"

Apr 01, 2017 - 15:22

کابل(پژواک،۱۲حمل۹۶): برخی اعضای ولسی جرگه، ضمن شکايت از عدم مسووليت پذيرى در وزارت هايى که از سوى سرپرستان اداره مى شود، از حکومت مى خواهند تا هرچه زودتر نامزدان برای اين وزارت ها را به جرگه معرفی نماید.

ولسى جرگه، در ماه عقرب سال گذشته وزراى امور خارجه، کار و امور اجتماعی، فوایدعامه، معارف، ترانسپورت، مخابرات و تحصيلات عالى را به دليل مصرف کمتر از هفتاد درصد بودجه انکشافى، سلب اعتماد نمود؛ اما وزراى اين وزارت ها به اساس حکم رييس جمهور به کار شان ادامه مى دهند.

 همچنان وزارت های اطلاعات و فرهنگ، معادن و پطرولیم و سرحدات، اقوام و قبایل نیز از سوی سرپرستان اداره می شود.

عبدالبارى جهانى از سمت وزارت اطلاعات و فرهنگ و داوودشاه صبا از وزارت معادن استعفا داده است. محمدگلاب منگل وزير سرحدات و قبايل نيز به حيث والى ننگرهار توظيف شده است.

جنرال نظیفه ذکی نماینده مردم کابل در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت: "در اداراتی که از سوی سرپرستان اداره می شود، کسی حاضر به مسوولیت گرفتن نیست، فقط روز خود را می گذرانند و به اساس قانون، سرپرستان نزد شورای ملی پاسخگو نیز نمی باشند."

به گفته او، اداراتی که از سوی سرپرستان اداره میشود، به ادارات بی کفایت مبدل شده و حکومت باید به این وضعیت نقطه پایان بگذارد.

سيمین بارکزی نماینده مردم هرات  نيز گفت که باید به ادامه کار سرپرستان، نقطه پایان گذاشته شود.

او افزود: "در هر اداره که از سوی سرپرستان اداره می شود، مراجعه بکنی، کسی حاضر به پاسخگویی نیست؛ دوام این وضعیت به خیر نظام و مردم نیست و حکومت باید هر چه عاجل نامزدان را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند."

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز نظر مشابه داشتند.

محمد نذیر احمدزی نایب دوم ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، ادامه کار سرپرستان را نگران کننده خواند و از حکومت خواست تا نامزدان را غرض کسب رای اعتماد به جرگه معرفی نماید.

 اين در حالى است که عبدالرووف ابراهيمى رييس ولسى جرگه، در ٢٥ ماه حوت سال گذشته گفته بود که رييس جمهور وعده کرده است که به زودى نامزد وزراء را براى کسب راى اعتماد به اين جرگه معرفى مى کند.

 به اساس قانون اساسى کشور، وزرا بايد از ولسى جرگه راى اعتماد بگيرند و همچنان به اساس قانون سرپرستى، هيچ کس نمى تواند بيشتر از دو ماه به حيث سرپرست کار کند.

قابل ذکر که نرگس نهان، هفتۀ گذشته به اساس حکم رییس جمهور به حیث سرپرست و نامزدوزیر معادن و پطرولیم معرفی شده و قرار است که در آيندۀ نزدیک، به ولسی جرگه غرض کسب رای اعتماد معرفی شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement