خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سطح آب زيرزمينى کندهار تا ١٥ متر پايين رفته است

سطح آب زيرزمينى کندهار تا ١٥ متر پايين رفته است

Apr 25, 2017 - 13:31

کندهار (پژواک، ٥ثور ٩٦): مسوولان آب رسانى و کاناليزاسيون کندهار مى گويند که سطح آب زيرزمينى اين ولايت، به علت حفر چاه هاى عميق و برمه هاى غيرقانونى، تا ١٥ متر پايين رفته است.

آنها مى گويند که اگر صرفه جويى در آب صورت نگيرد و از حفر چاه هاى عميق جلوگيرى نشود، کاهش آب، در آينده به يک مشکل بزرگ مبدل خواهد شد.

انجنير محمد نادر کاکر رييس کاناليزاسيون آبرسانى کندهار، به آژانس خبرى پژواک گفت که در حدود ده سال گذشته، برمه ها و چاه هاى عميق خودسر حفر شده، که اين کار بر آب هاى زيرزمينى تاثير گذاشته است.

او افزود که اين مشکل باعث شده  تا سطح آب زيرزمينى شهر کندهار، ١٥ متر پايين برود، که قابل نگرانى است.

او افزود که اگر صرفه جويى در استعمال آب وجود نداشته باشد و برمه ها به شکل قانونى حفر نشود، پس مردم نيز در آينده از ناحيۀ آب با مشکلات زياد مواجه خواهد شد.

به گفتۀ کاکر، اداره اش پلان دارد که در ولسوالى ها و شهر کندهار، به مردم در اين بخش آگاهى عامه دهد؛ تا آب صرفه جويى شود و جواز قانونى براى حفر چاه به دست آورند.

او افزود که بعد از اين، به کسى اجازه نمى دهد که برمه هاى خودسر را در نزديک شبکه هاى آب حفر نمايد.

سيد حفيظ الله سيدى رييس زراعت و مالدارى کندهار نيز گفت که ٩٥ درصد برمه ها و چاه هاى عميق، به علت برمه هاى خودسر خشک شده است.

موصوف به آژانس پژواک گفت که مردم ولسوالى ها بدون اجازۀ قانونى و يا ارزيابى کردن ساحه، برمه هاى خودسر زده اند، که در نتيجۀ آن ده ها کاريز که سال ها سابقه داشت، خشک شده و بر زراعت تاثير کرده است.

او افزود که اقليم کندهار خشک و دشتى است، سطح بارش سالانه در آن ١٦٠ ملى متر است که بسيار کم است، براى آبيارى زمين هاى زراعتى و غنى سازى آب هاى زيرزمينى هيچ کفايت نمى کند.

موصوف از مردم خواست که چاه هاى عميق را به شکل مسلکى تهيه کنند و موضوع صرفه جويى در آب نيز خيلى مهم است.

به بارو  او، اگر هر کس روزانه يک ليتر آب استعمال کند، پس در يک روز حدود ٣ ميليون ليتر آب صرفه جويى ميشود.

انجنير شيرمحمد عطايى رييس حوزۀ دريايى ارغنداب در کندهار نيز برمه هاى خودسر در ولسوالى ها را، يگانه عامل بنيادى کاهش آب عنوان کرد.

او گفت که در اين ولايت، هفت ولسوالى  کندهار از بند دهله آبيارى مى شود؛ اما زمين هاى ساير ولسوالى ها از آب هاى کاريز آبيارى مى شد، که در سال هاى اخير خشک شده است.

او افزود که مردم، حتى در حريم هاى کاريز مردم، چاه هاى عميق حفر کرده اند، که سطح آب هاى زيرزمينى را پايين برده است.

او گفت که با ادارات مربوطه کارمى کنند؛ تا تمامى برمه ها در اين ولايت ثبت و بعداً به کسى اجازه ندهند که چاه هاى عميق خودسر و غيرمسلکى را حفر کنند.

در اين سلسله، چند روز قبل باشندگان ولسوالى دند، به ادارۀ ولايتى شکايت کرده بودند که گويا در نتيجۀ چاه هاى عميق خودسر، سطح آب هاى زيرزمينى پايين رفته و مزارع شان متضرر شده است.

نيازمحمد يکى از زارعين قريۀ امارت اين ولسوالى، به آژانس پژواک گفت که علاوه بر قريۀ آنها، در قريۀ ديگر نيز مردم به شکل خودسر، چاه هاى عميق زده و آنها را متضرر کرده اند.

موصوف افزود که از همينرو، سطح آب زيرزمينى در قريه بسيار پايين رفته و نمى توانند که زمين ها و مزارع خود را آبيارى کنند.

او افزود که مشکل را با ادارۀ ولايتى در ميان گذاشته و آنها نيز در بخش رسيدگى به آن، تعهد کرده اند.

کندنکارى و ساخت برمه ها و چاه هاى عميق در کندهار، با راه يافتن تکنالوژى برق آفتابى به کشور رواج شده است.

عبدالله خان باشندۀ ولسوالى ميوند نيز گفت که در اينجا سهولت ها در بخش برق آفتابى بيشتر شده، از همينرو مردم به حفر چاه هاى عميق رو آورده و از طريق برق آفتابى از زمين آب مى کشند تا زمين هاى خود را آبيارى کنند.

اما موصوف نيز طرفدار اين است که برمه ها بايد در ساحاتى کندن کارى شود که ذخيره هاى آب زيرزمينى را متضرر نکند.

اين در حالى است که اخيراً قوماندان امنيۀ کندهار در اين ولايت، سلسلۀ کمک ها با زارعين و باغداران اين ولايت را در بخش حفر چاه هاى عميق و کشيدن آب با انرژى آفتابى، آغاز کرده است.

چاه هاى يادشده در ولسوالى هاى دند و دامان کندهار حفر مى شود.

اما مقامات مى گويند که چاه هاى يادشده در اين مناطق، در صورتى ايجاد مى شود که به ذخاير آب هاى زيرزمينى آسيب نرسد.

از سويى هم جنرال کونسل هند، چندى قبل طى ديدار با والى کندهار يادآورى کرده بود که کشورش مى خواهد براى زارعين اين ولايت، ٣٠٠حلقه چاه عميق تهيه کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement