خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ظريف: خشونت ها دامنگير کسانی هم خواهد شد که به افراط گرايى ها دامن زدند

ظريف: خشونت ها دامنگير کسانی هم خواهد شد که به افراط گرايى ها دامن زدند

May 07, 2017 - 13:23

کابل (پژواک، ۱۷ ثور ۹۶): وزيرخارجۀ ايران مى گويد که افغانستان و ايران، در منطقۀ خطرناک قرار داشته و به دليل تحرکات بيگانه ها، دستخوش اقدامات خشونت بارتروريستى و افراط گرايى شده است.

محمد جواد ظريف وزير امور خارجۀ ايران که امروز براى ديدار با مقامات افغان به کابل سفرنموده است، در يک نشست خبرى با صلاح الدين ربانى سرپرست وزارت خارجۀ کشور؛ حملات اخير در افغانستان را  محکوم کرد.

وی افزود: "ما و افغانستان در يک منطقۀ بسيار خطرناک حضور داريم که اين منطقه، متاسفانه به دليل حرکت های بيگانگان دستخوش اقدامات خشونت بار تروريستی و افراط گرايی شده و کماکان هم تحرکاتی برای تقويت ترور و خشونت و افراط در اين منطقه شکل می گيرد، که حتماً به ضرر همه خواهد بود."

اين مقام بلندپايۀ ايران، با تاکيد براينکه نبايد بين گروه هاى تروريستى تفاوت قايل شد، گفت که افراط گرايى، خشونت و ترور، محدود به اين منطقه نخواهد بود و دامنگير کسانی هم خواهد شد که به اين افراط گرايى  ها دامن زدند و با اقدامات خود، باعث تشويق خشونت و گسترش افراط در منطقه شده اند.

ظريف افزودکه ايران و افغانستان، زمينه های همکاری مشترک زيادی دارند؛ لازم است براى مقابله با تروريزم، هردو کشور همکارى نمايند و اين همکاری به نفع مردم افغانستان، ايران، منطقه و جهان خواهد بود.

وی درادامه صحبت هايش گفت: "همکاری در حوزه اقتصاد، ترانزيت، حمل و نقل و در حوزه تقويت زيرساخت های کشور دوست و برادر ما افغانستان، از حوزه های مهمی است که می تواند موضوع همکاری گسترده تر دو کشور باشد و ما در اين زمينه آمادگی داريم، قسمی که در ۳۸ سال گذشته در کنار مردم افغانستان بوده ايم و کماکان هم در کنار مردم افغانستان باشيم."

وی، از همکاری دو کشور در حوزه همکاری های بين المللی ياد آوری کرده گفت: "از حمايت هايی که دولت افغانستان، از ايران در مجامع بين المللی داشته سپاسگزاری می کنم و به دولت و ملت افغانستان اطمينان می دهيم که در همه زمينه ها، ايران در مجامع بين المللی در کنار افغانستان بوده و در آينده خواهد بود."

 اين مقام ارشد ايران، ابراز اميدوارى نمودکه در ملاقات هايى که با مقامات افغان از جمله رييس جمهور، رييس اجرائيه، مشاورشوراى امنيت  و... خواهدداشت، بتواند مسيرخوبى را براى گسترش روابط در آينده دور و نزديک پيشبينى کند و روابط را بريک چارچوب استوارتر بکند.

صلاح الدين ربانی سرپرست وزارت امور خارجه، درصحبت هايش گفت  که افغانستان و ايران، فراتر از رابطه همسايگی، پيوند اسلامی، دينی و زبانی دارند؛ به همين دلیل دولت های کنونی هر دو کشور خود را ملزم می دانند تا منافع سياسی، اقتصادی و امنيتی خود را در سطح منطقه نيز در پرتو همين پيوندهای تاريخی پيگيری کنند.

وی گفت که در نشست امروز، روی نکات مهم از جمله مبارزه با تروریزم و افراط گرايی، گسترش و تقويت روابط ميان دو کشور و به خصوص همکاری های اقتصادی در ساحات مختلف صحبت سازنده ای صورت گرفت.

موصوف، با بيان اينکه تروريزم و افراط گرايی از ديد هردو کشور، صلح و امنيت منطقه و جهان را تهديد می کند، گفت که چند روز پس از حمله تروريستی بالای قول اردوی شاهين، شماری از نيروهای مرزی ايران نيز توسط تروريستان کشته شدند.

وزير امور خارجه افغانستان افزود: "ريشه و محل سازماندهی هر دو حادثه تروريستی، بيرون از مرزهای هردو کشور بوده  و مخفیگاه های سازماندهندگان هر دو حادثه تروريستی مشترک است؛ به همين دليل افغانستان از ديگر کشورهای منطقه می خواهد که همه مشترکاً برای خشکاندن ريشه های اصلی و منابع تمويل و تجهيز تروریستی کار کنند.

ربانی، با بيان اينکه بيشترين آسيب افراط گرايی خشونت طلب، متوجه جوامع اسلامی است گفت که افغانستان وايران هميشه تاکيد داشته اند که  همه کشورهای اسلامی و سازمان های اسلامی جهان، بر ضد هراس افگنی و افراط گرايی خشونت طلب، بگونۀ مشترک و هماهنگ مبارزه کنند.

سرپرست وزارت خارجه افزود تازمانيکه مخفیگاه های تروريستان در سطح منطقه نابود نشود، منطقه شاهد امنيت پايدار نخواهد بود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement