خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اگر از خانۀ امن بيرون شوم، طالبان مرا محاکمۀ صحرايى مى کنند"

زنان

آرشيف

"اگر از خانۀ امن بيرون شوم، طالبان مرا محاکمۀ صحرايى مى کنند"

May 13, 2017 - 16:28

شهرهرات (پژواک،٢٣ثور٩٦): يکى از زنان در خانۀ امن هرات ميگويد که اگر از خانۀ امن بيرون شود، طالبان وى را محاکمۀ صحرايى مى کنند؛ اما طالبان اين موضوع را رد مى نمایند.

اين خانم، فاطمه است که ٣٠ سال سن دارد و از چند ماه به این طرف در خانۀ امن هرات به سرمیبرد.

او که چهار کودک خردسال دارد، گفته است که محکمۀ صحرایی طالبان در ولسوالی اوبۀ هرات، در انتظارش است.

یکی از اقارب نزدیک فاطمه که نام خود را نفس گل می گوید، در مصاحبۀ اختصاصى به آژانس خبرى پژواک گفت که  فاطمه چندسال پیش به زور با يک مرد کهنسال عروسی کرد، و در این مدت چندین سال  زیر شکنجۀ شوهرش بوده است.

وی علاوه کرد که چند سال پيش شوهرش وفات کرد؛ اما پس از وفات شوهرش، پسراندر و پسران کاکایش، او را شکنجه می کردند.

او گفت: "فاطمه از لت وکوب پسراندر و پسران کاکاهایش به ستوه آمد و بالاخره چند ماه پیش، خود را به پولیس ولسوالی اوبه تسلیم نمود و پولیس هم، او را به خانۀ امن انتقال داده است."

به گفتۀ وی، از زمانیکه فاطمه به خانه امن آمده است، پسران کاکاهایش در ولسوالی اوبه، به طالبان این ولسوالی شکایت کرده اند که فاطمه ازخانۀ شان فرار کرده وبه پولیس تسلیم شده است.

نفس گل افزود که پس از شکایت پسران کاکاهای فاطمه، طالبان نیز به آنان دستور داده اند که فاطمه را به هر نحوی که شده از خانۀ امن بیرون کنند و به ولسوالی اوبه بیاورند تا در محضر عام در محکمۀ صحرایی، حکم سنگسار او را صادر کنند.

نفس گل افزود که پس از دستور طالبان، پسران کاکاهای فاطمه تلاش دارند که با چال و فریب، او را از خانۀ امن بیرون کنند.

وی گفت: "تاحالی چندین بار پسران کاکاهای فاطمه، به دیدن او به خانۀ امن آمدند و گفتند به هر قسم شود، تو را از خانۀ امن بیرون می کنیم و میبریم به ولسوالی."

نفس گل همچنان افزود که اقارب فاطمه، چندین بار کودکان اين خانم را وسیله قرار داده اند، که اگر خودش از خانۀ امن بیرون نشود، کودکانش را با خود میبرند.

او که خود از وضعیت فاطمه اطلاع کامل دارد، همچنین تاکید کرد که اگر فاطمه از خانۀ امن خارج شود، در محکمه طالبان، محاکمه خواهد شد و آنگاه حکومت مسوول قتل او خواهد بود.

در همین حال، ثریا پاکزاد مسوول خانۀ امن هرات به پژواک گفت که بر بنیاد اصول و قانون خانۀ امن، هر زنی که خودش بخواهد، میتواند از خانۀ امن بیرون شود و خانۀ امن کاری کرده نمیتواند.

وی افزود که این مسوولیت ریاست امور زنان است که مانع رفتن یا ماندن خانم های خانه امن شود.

او گفت: "این قضیه ساده نیست که به آسانی رها شود، زیاد لت و کوب شده بود و توسط پولیس به خانه امن آورده شده و به هیچ عنوان، اقاربش نمیتوانند به چال و فریب او را از خانۀ امن خارج کنند."

به گفتۀ وى، بیرون شدن یک خانم از خانۀ امن با حضور هیئتی از څارنوالی، امور زنان و پولیس و چند ضامن معتبر صورت میگیرد.

وی همچنان گفت که کودکان این خانم نیز از ولسوالی اوبه، به پرورشگاهى در شهر هرات منتقل شده اند.

در همین حال، محبوبه جمشیدی رییس امور زنان هرات نیز به پژواک گفت تا زمانیکه اين زن نخواهد، هیچ فردی نمیتواند او را از خانۀ امن بیرون کند.

خانم جمشیدی تاکید کرد که به گونۀ جدی پروندۀ فاطمه را بررسی می کند و اجازه نمیدهد که نزدیکان وى با وسیله قراردادن فرزندانش، او را از خانۀ امن بیرون کنند.

اما طالبان اين موضوع را رد ميکند.

ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان، به پژواک گفت که در چنين موارد، طالبان هيچ کس به زور محکمه نميکند.

وى علاه کرد: " شايد جانب مقابل اين زن، براى فشار از اسم طالبان استفاده کرده باشد."

اين در حاليست که طى چند سال گذشته در ولايات مختلف افغانستان، طالبان تعدادى از افراد را به اتهام جرايم مختلف محکمه صحرايى کرده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement