خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نبود پارک های تفريحى، زنان ننگرهارى را در خانه ها زندانى کرده است

نبود پارک های تفريحى، زنان ننگرهارى را در خانه ها زندانى کرده است

Jun 27, 2017 - 10:18

جلال آباد (پژواک ۶ سرطان ٩٦): خانم ها و دختران در ننگرهار مى گويند که نبود تفريحگاه های ويژه، مشکل بزرگ آنها است و نمى توانند حتى در روزهاى عيد نيز از خانه ها خارج شوند.

از سويى هم رياست زنان اين ولايت مى گويد که يک پارک ويژۀ زنان را به نام پارک بى بى سايره اعمار نموده؛ اما هيچ خانم به آن نمى رود.

خانم هاى باشندۀ ننگرهار به ويژه شهر جلال آباد مى گويند که قبلاً در روزهاى رخصتى و خوشى، باغ اميرشهيد به زنان اختصاص داده مى شد و خانم ها به آن مى رفتند؛ اما حالا اين باغ به مرکز افراد معتاد مبدل شده است.

آنها همچنان مى افزايند که قبلاً يک روز در ميدان گل آغا شيرزى نيز به زنان اختصاص داده مى شد؛ اما حالا به روى زنان بسته شده است.

مقدسه احمدزى مسوول نهاد فرهنگى زنان ننگرهار(کور) مى گويد که خانم هاى ننگرهارى، علاوه بر برخى محروميت هاى زندگى، با نبود تفريحگاه ها نيز مواجه اند.

موصوف به آژانس پژواک گفت انجمن شان تلاش دارد که خانم ها به ويژه شاعران و نويسندگان دختر را تشويق نمايند؛ اما نبود يک جاى مناسب، مانع عمده در برابر اين تصميم آنها مى شود.

مقدسه افزود که اگر يک تفريحگاه مناسب و ويژه وجود مى داشت، هم خانم ها مى توانستند که علاوه بر تفريح، برنامه هاى آگاهى عامه را نيز به خوبى پيش ببرند.

زرلشته حسينه شاعر و فعال مدنى گفت که نبود تفريحگاه ويژه براى خانم ها، تجاوز بر حقوق زنان است و مقامات ننگرهار، بايد توجه جدى به اين موضوع داشته باشند.

او به پژواک گفت که تفريحگاه زنانه، بايد در نقطۀ در شهرجلال آباد ساخته شود که تمامى خانم ها بتوانند بدون کدام ترس و بدون موجوديت مردان، به آن رفت و آمد نمايند.

عايشه محمدى محصل انستيتيوت علوم صحى ننگرهار گفت وقتيکه با همصنفى هايش آرزوى تفريح داشته باشد، نبود جاى مناسب، مانع در برابر اين آرمان آنها مى شود.

او گفت همصنفى هايش تلاش مى کنند که در روزهاى عيد و رخصتى ها به خانه هاى يکديگر بروند؛ اما ديدن تمامى آنها در عين زمان مشکل است، اگر پارک ويژه وجود داشته باشد، مى توانند که همه با هم جمع شوند و علاوه بر تفريح با يکديگر صحبت نمايند.

حميرا رفيع عضو شوراى ولايتى ننگرهار گفت که زنان ولايت ننگرهار واقعا با اين مشکل مواجه اند.

او افزود که هر چند يک پارک در نزديک پل بهسود به زنان اختصاص يافته؛ اما فاصلۀ زياد و عدم آگاهى زنان باعث شده که تاکنون هيچ خانم به آن نرود.

رياست امور زنان مى گويد که پارک ويژه به نام پارک بى بى سايره، به خانم ها ساخته شده است؛ اما هيچ خانم به آن نمى رود.

انيسه عمرانى رييس امور زنان تاييد کرد که زنان از اين باغ آگاهى ندارد؛ اما درآنجا تمامى سهولت ها به منظور تفريح زنان وجود دارد.

موصوف به آژانس خبرى پژواک گفت که باغ بى بى سايره، نه تنها که تفريحگاه خانم است، بلکه درآنجا برنامه هاى آموزشى ويژه و کوتاه مدت را به آنها نيز آغاز نموده است.

به گفتۀ او، تاکنون  حدود٢٥٠ خانم در بخش حرفه هاى مختلف آموزش ديده اند.

به اساس معلومات عمرانى، تلاش ها را آغاز نموده که يک بازار ويژه نيز براى زنان در پارک يادشده ايجاد نمايد، که کارهاى عملى آن به زودى آغاز خواهد شد.

هر چند اکثريت باشندگان ولايت ننگرهار، پشتون ها هستند و به خانم هاى خود به علت رسوم حاکم، اجازۀ رفتن به تفريحگاه ها را نمى دهند؛ اما صاحب نظران باور دارند که اگر محلات ويژه وجود داشته باشد، اين رواج نيز حاکم نخواهد ماند.

عمران الله کاکر فعال مدنى گفت که به خانم ها و دختران خود، به علت عنعنات اجتماعى و قومى در ولايت ننگرهار، اجازۀ رفتن به پارک ها را نمى دهد.

اما موصوف، به آژانس پژواک گفت که زنان نيز حق دارند تا براى تفريح به محلات ويژه، از خانه خارج شوند و چند لحظه را با اطفال خود با آرامى سپرى کنند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement