خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صلاحيت نظارت به شوراى ولايتى بار ديگر داده شد

صلاحيت نظارت به شوراى ولايتى بار ديگر داده شد

Jul 30, 2017 - 15:44

کابل(پژواک، ۸ اسد۹۶):حکومت افغانستان با نهايى ساختن مقرره "طرز نظارت شوراهاى ولايتى" مى گويدکه دادن صلاحيت نظارت به شوراى ولايتى در زمينۀ حکومتدارى،مبارزه با فساد و حل منازعات محلی تاثير مثبت برجا مى گذارد.

مقرره طرز نظارت شورای ولايتی که دارای سه فصل و ۱۱ ماده است، در ۱۵ جدی سال گذشته مورد تائيد کابينه افغانستان قرار گرفت و ازسوى رييس جمهور توشيح  و در  ۱۱ حوت ۱۳۹۵ نافذ و در جريده رسمی ۱۲۵۱ نشر شد و امروز اين مقرره به معرفى گرفته شد.

سعيداحمد خاموش رييس انسجام امور شوراهای محلی ادارۀ ارگان ‌های محلی در نشستى که به منظور معرفى مقرره طرز نظارت شوراهای ولايتی در کابل برگزارشده بود گفت که اين مقرره قدم به قدم در مشوره با اعضاى شوراهاى ولايتى نهايى شده است .

موصوف افزودکه نظريات و پيشنهادات اعضاى شوراى ولايتى درج مقرره شده است،در قانون شوراهای ولايتی کلمۀ نظارت مبهم بود اما اکنون در اين مقرره کلمه نظارت واضح تعريف شده است.

ولسی جرگۀ در سال ۱۳۹۳ خورشيدی نقش نظارتی شوراهای ‌ولايتی را در طرح تعديل شدۀ قانون شوراهای‌ ولايتی، با اکثريت آرا رد نمودکه به اين اساس صلاحيت نظارت از کارکرد حکومت‌ های محلی از شوراهای ولايتی گرفته شده بود.

پس از اعتراضات گستردۀ شوراهای ولايتی در مرکز و ولايات حکومت تصميم گرفت که طرح نظارتی شوراهای ولايتی را تدوين کند.

داکترعبدالله عبدالله رييس اجرايی حکومت گفت که تطبيق "طرز نظارت شوراهاى ولايتى" گامی در راستای استحکام نظام و ثبات در کشور می‌ باشد.

موصوف معرفی مقرره "طرز نظارت شوراهاى ولايتى" را يک صفحۀ جديد در راستاى آوردن اصلاحات عنوان کرده، گفت که با اعمال وظايف نظارتی شورای ولايتی، مشکلات موجود در سطح ولايات حل و تغييرات مثبت در تمام سطوح به وجود خواهد آمد.

موصوف، اعضای شورای ولايتی را پل ارتباطی ميان مردم و دولت عنوان کرده، افزود: "عملی شدن مقرره طرز نظارت شورای ولايتی، سبب بهبود و کاهش معضلات ميگردد، اميد که با پشت کار، وحدت و همبستگی عمل بکنيد، تا سبب بهبود و کاهش مشکلات کنونی گردد."

عبدالله، روسا و اعضای شوراهای ولايتی را بازوی توانای دولت عنوان کرده، از آنان خواست تا صلاحيت‌هايی را که بر اساس اين مقرره برای شان اعطا شده است، دستکم نگيرند و در روشنايی آن، ميان نظارت و مداخله تفکيک نمايند و آنگاه شاهد نتايج مثبت آن خواهند بود.

رييس اجرايی حکومت، صف حکومت و شوراهای ولايتی را يک صف واحد خوانده گفت که تنها صف دشمنان مردم افغانستان جدا و مشخص است و با فعاليت‌های تروريستی‌ شان، مردم و فرزندان آنان در صفوف قوای مسلح را آماج قرار داده و به شهادت می‌ رسانند.

اين مقام بلند پايه حکومتی، با بيان اينکه اعضای شورای ولايتی پايه قانونيت و نظام مردم سالار را تشکيل می دهند، گفت که بايد ادارات مرکزی و محلی، همه روزه در برابر اجراآت شان حسابده و پاسخگو باشند و همچنان به خواست های معقول و مشروع مردم در چارچوب قانون و امکانات دولت رسيدگی صورت بگيرد.

غلام بهاءالدين جيلانی رييس شورای ولايتی پروان، با انتقاد از ندادن صلاحيت بيشتر برای اعضای اين شورا، گفت: "مقرره طرز نظارت شورای ولايتی، در کُل مشکلات خود را دارد، اگر مطابق به احکام مقرره عمل شود، زمينه فساد در ادارات بيشتر می شود."

وی، از محدود بودن صلاحيت شورای ولايتی در نظارت از ادارات نگرانی کرده، گفت که اگر نظارت از کارکرد ادارات صورت نگيرد، ممکن فساد و قانون شکنی گسترش پيدا کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement