خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت صحت عامه: حدود ١٥٠ هزار تن مصاب به زردى سياه شده است

وزارت صحت عامه: حدود ١٥٠ هزار تن مصاب به زردى سياه شده است

Jul 30, 2017 - 16:10

کابل (پژواک، ٨ اسد ٩٦): وزارت صحت عامه با نگرانی از مصاب بودن احتمالی حدود ١٥٠ هزار تن به ویروس هیپاتیت در کشور می گوید که هرگاه اقدامات جدی برای وقایه آن صورت نگیرد، این بیماری افزایش می­ یابد.

هیپاتیت (Hepatitis) يا زردى سياه، يک بيمارى ویروسی بوده و توسط ویروسى به نام (هيپتايتس ـ ب) از طريق انتقال خون، مقاربت جنسى، استفاده از سوزن، پل ماشين ريش، برس دندان منتن، از شخص بيمار به شخص سالم انتقال مى کند.

احساس خستگى، تب خفيف، سر دردى، درد معده، دلبدى، بى اشتهايى، اسهال و قبضيت، درد عضلات و مفاصل، پيدا شدن دانه هاى کوچک روى جلد و زرد شدن چشم ها و ناخن ها از علايم اين بيمارى مى باشند.

سازمان صحی جهان به منظور وقایه و جلوگیری از شیوع این بیماری، ٢٨ جولای را به نام روز جهانی هیپاتیت یا زردی، نامگذاری نموده تا کشورها را متوجه مسوولیت و تعهدات شان نسبت به موضوع گرداند.

داکتر فدامحمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه که امروز در مراسم تجلیل از روز جهانی هیپاتیت صحبت می کرد، گفت که هیپاتیت ویروسی منحیث یک مشکل عام یا همه گير خاموش تلقی می­گردد که اعراض و علایم آن تا سال ها بروز نمی­ کند.

موصوف افزود که از روز جهانی هیپاتیت تحت شعار «هیپاتیت را مهار نمایید!» در حالی تجلیل به عمل می ­آید که پیش بینی می شود، حدود ١٥٠ هزار تن در کشور مصاب به این ویروس باشند که از سال گذشته تا به حال ٣٦ هزار مصاب در وزارت صحت عامه ثبت شده است.

وی علاوه کرد: «ارقام جهانی نشان می دهد که تا آخر سال ٢٠١٥ حدود ٣٢٥ ميليون تن در سرتاسر جهان مصاب به هیپاتیت ویروسی مزمن بی "زردی سیاه" و سی "زردی سفید" می باشند که حدود ٢٥٧ ميليون از انتان مزمن هیپاتیت بی (B) و ٧١ میلیون تن از انتان مزمن هیپاتیت سی (C) رنج می­برند.»

به گفتۀ پیکان، سطح پوشش خدمات تشخیصی، وقایه و تداوی در برابر این بیماری در جهان در پائین ترین سطح (حدود هفت درصد) می باشد که نیاز به بلندبردن عرضه خدمات و توجه جهانی دارد، چون سالانه ١،٤ ميليون تن از اثر این بیماری جان های شان را از دست می دهند.

موصوف افزود که وزارت صحت عامه خدمات آزمایش و مشوره دهی هیپاتیت را در ١١ ولايت کشور و مراکز متعدد فراهم نموده و قرار است تا اخیر سال روان، ده هزار واکسین هیپاتیت برای معتادین مواد مخدر تزریق شود.

به گفتۀ او، در حال حاضر برای ٧٠ درصد کودکان واکسین هیپاتیت بی (زردی سیاه) فراهم می باشد و تلاش صورت می گیرد تا سطح دسترسى به آن افزایش یابد.

در پیام داکتر پیپر کورن نمایندۀ سازمان صحى جهان برای افغانستان که توسط محمد رضا علودال کارمند تخنيکى این سازمان به خوانش گرفته شد، آمده است که هیپاتیت یک بیماری مهلک و کشنده است و باید در مورد اضرار آن به مردم آگاهی داده شود، تا آنان اقدام به وقایه نمایند.

همچنان در پیام تصریح شده است، با آن که در راستای وقایه بیماری زردی سیاه کارهای صورت گرفته، اما این فعالیت ها کافی نمی ­باشد و باید گسترش داده شود، زیرا مرگ و میر ناشی از هیپاتیت "بی" در حال افزایش است.

در این پیام تذکر رفته است که بالاترین میزان شیوع هیپاتیت "سی" در هرات و هیپاتیت "بی" در کابل در بین مهاجرین و استفاده کننده گان مواد مخدر گزارش شده است.

منبع گفته است که سازمان صحی جهان متعهد است تا وزارت صحت عامه و همکاران خویش را برای مبارزه با این بیماری حمایت کند.

داکتران مى گويند که اين بيمارى در بعضى افراد، براى مدت کوتاه پيدا شده و بعد از تداوى شفاياب مى شود که اين حالت را به نام شکل حاد مرض ياد مى کنند؛ اما  نزد يک تعداد، اين بيمارى براى مدت طولانى موجود بوده و سبب سرطان و خرابى جگر نيز شده مى تواند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement