خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حمله برنمازگزاران در هرات، از سوى مقامات ملى و بين المللى شديدا تقبيح شد

حمله برنمازگزاران در هرات، از سوى مقامات ملى و بين المللى شديدا تقبيح شد

Aug 02, 2017 - 15:11

کابل (پژواک ١١ اسد ٩٦): رهبران حکومت، نخبگان سياسى و برخى از کشورها؛ حمله برنمازگزاران در ولايت هرات را باشديد ترين الفاظ محکوم کردند.

در حملۀ شب گذشتۀ مهاجمان انتحاری در یک مسجد شهر هرات، بیش از يکصد تن کشته و زخمى شده اند. مسوولیت این حملات را تا هنوز کدام گروهی به عهده نگرفته است.

رييس جمهور محمد اشرف غنى، با تقبيح اين حملۀ تروريستى گفته است که تروریستان، نمی توانند با اعمال جنایتکارانۀ شان در میان افغانها تفرقۀ مذهبی ایجاد نمایند.

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجرائیۀ کشورهمچنان اين حمله را  نکوهش کرده وگفته است که تروریستان با انجام این‌گونه جنایت، هیچ چیزی به جز بدنامی به دست نمی‌آورند.

موصوف این جنگ را جنگ علم و جهل، روشنایی و ظلمت و حق و باطل خوانده و افزوده است که تروریستان با سوزاندن مکتب و هدف قراردادن مساجد، هرگز موفق نمی‌شوند.

د رعين حال حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان نيز حمله تروریستی بر نمازگزاران در مسجد جوادیه شهر هرات را، خلاف تمام اصول و ارزشهای انسانی و اسلامی خواند و آن را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرد.

در خبرنامۀ دفتر مطبوعاتى رييس جمهورپيشين که به پژواک رسيده، آمده است که این حادثه؛ نشانۀ آشکار دسایس و تلاش های دشمنان صلح و ثبات افغانستان برای ایجاد تفرقه میان افغان ها و بی ثبات ساختن کشور و منطقه مى باشد.

کرزى گفته است: "ما باید آگاه باشیم و بدانیم که اینگونه حملات، به دستور بیگانگان و برای تامین منافع آنها صورت میگیرد و لازم است تا بیشتر از هر زمان دیگر، با دقت و هوشیاری کامل برای تقویت اتحاد و اتفاق میان مردم افغانستان کار نموده و مانع رسیدن مغرضین به اهداف شوم شان شویم."

سفارت ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان، اين حمله را به شدت محکوم نموده است.

در خبرنامۀ اين سفارت که به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که آنان عمیق ترین مراتب تسلیت خویش را به فامیل‌ها و دوستان قربانیان این حمله ابراز داشته و برای مجروحین شفایِ عاجل آرزو می‌ نمايند.

منبع افزوده است که همچو حملات، به‌طور آشکار به هدف تحریک کردن تنش‌های مذهبی در افغانستان صورت می‌گیرد.

اين سفارت تصريح کرده است که ایالات متحده، به همکاری خویش با مردم افغانستان در امر دستیابی به صلح، امنیت و رفاه در کشور ادامه خواهد داد.

 اتحاديه اروپا همچنان با انتشارخبرنامه اى، مراتب تسلیت عمیق خود را برای خانواده و دوستان قربانیان ابراز کرده و برای زخمی های آن، صحت عاجل آرزو کرده است.

منبع ضمن اظهار همدردى با مردم افغانستان گفته است که تنها پایان دادن به خشونت و راه حل صلح آمیز و همه جانبه می تواند برای مردم افغانستان که برای ده ها سال از ناامنی رنج کشیده اند، صلح بیاورد.

اتحاديۀ آروپا گفته است: "ما با مردم افغانستان در تلاش های شان برای مبارزه با این تهدید جهانی متحد هستیم."

سفارت پاکستان مقيم کابل نيز با پخش خبرنامه يى، ضمن تقبيح حملۀ يادشده، انواع تروريزم را محکوم کرده است.

منبع تذکر داده است که از بين بردن تروريزم، نيازمند همکارى مشترک وصادقانه تمامى کشورهاى  مى باشد.

نمايندگى سازمان ملل درافغانستان (يوناما) نيز حمله برنمازگزاران درمسجد هرات را  محکوم کرده و گفته است که از نظر قوانين بين المللى، حمله بالاى اماکن غير نظامى و افراد ملکى غير قابل قبول است.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement