خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نزديک به ده مليون کودک تحت پوشش واکسين فلج اطفال قرار مى گيرند

نزديک به ده مليون کودک تحت پوشش واکسين فلج اطفال قرار مى گيرند

Aug 13, 2017 - 14:55

کابل (پژواک، ٢٢ اسد ٩٦): وزارت صحت عامه در آغاز دور سوم کمپاین محو فلج اطفال، اعلام کرد که در اين دور ٩،٩ میلیون کودک به شمول ٩٠ هزار کودک بازمانده از واکسين دور دوم، تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، امروز در مراسم آغاز این برنامه در کابل گفت که عدم هماهنگی میان موسسات تطبیق کنندۀ خدمات صحی در کشور سبب شده بود تا حدود ٩٠ هزار کودک در ولایت های هلمند و کندهار، از تطبیق واکیسن فلج اطفال باز بمانند.

به گفته او، در اين کمپاین پنج روزه که امروز آغاز شد، به ٩،٩ ميليون کودک زیر پنج سال، واکسين فلج اطفال و براى ٨،٩ میلیون کودک شش ماه الی پنج سال ویتامین (آ) داده مى شود.

به گفته وی، در اوایل سال روان میلادی، حدود ٣٥٠ هزار کودک به دلیل ناامنی در ولایت های کندز، ننگرهار، نورستان، کنر و لغمان، از تطبیق واکسین فلج اطفال بازمانده بودند؛ اما به همکاری علما، متنفذین و بزرگان قومی تحت پوشش قرار گرفتند.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه؛ در سال روان پيش از اين دو دور کمپاين تطبيق واکسين فلج در کشور راه اندازى شده و قرار است يک دور ديگر نيز در اوايل زمستان راه اندازى شود. 

بر پایه معلومات وزارت صحت عامه؛ از آغاز سال ٢٠١٧ تا به حال، دو واقعۀ فلج کودکان در کندهار، دو واقعه در هلمند، یک واقعه در کندز، و یک واقعه در زابل ثبت شده است و سال گذشته، ١٣ واقعه مثبت این بیماری در کشور به ثبت رسیده بود.

مولوی شمس الرحمن فروتن، در رابطه به ضرورت تطبیق واکسین فلج اطفال از دیدگاه قرآن، احادیث نبوی (ص) و قواعد فقهی گفت که تطبیق این واکسین، یک امر ضروری است و هر کسی که از تطبیق آن منع می کند، باعث هلاکت یک ملت می شود.

به گفته او، کسی که تبلیغ سوء می کند و مانع تطبیق واکسین فلج اطفال می شود، گناه بزرگی را متقبل شده است؛ چون بازگویی چنین موضوعاتی بدون اساس و دلیل که باعث نگرانی مردم شود، خلاف موازین اسلام است.

خانم ادیل خُضر (Adele Khodr) مسوول صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF) در مراسم آغاز کمپاين گفت که تطبیق واکسین روزمره محو فلج اطفال در مراکز صحی، در ریشه کن شدن این ویروس ارزشمند است؛ نباید به فراموشی سپرده شود و والدین، اطفال واجد شرایط شان را باید در برابر این بیماری معافیت ببخشند.

ریچارد پیپرکارن (Dr. Richard Peeperkorn) مسوول سازمان صحى جهان در افغانستان، در پيامى که در مراسم امروز به خوانش گرفته شد، گفته است که در دو سال اخیر، برای امحای فلج اطفال پیشرفت های خوبی در افغانستان صورت گرفته است؛ اما در جنوب کشور به دلیل موجودیت برخی خلاها در تطبیق واکسین و رفت و آمد مردم در مناطق سرحدی با پاکستان، پنج واقعه مثبت به ثبت رسیده است.

به گفته او به ثبت رسیدن واقعات مثبت فلج اطفال در هلمند و کندهار، باعث نگرانی سازمان صحی جهان می باشد و باید تلاش شود تا برای اطفالی که از کمپاین باز می مانند، واکسین تطبیق گردد.

در جای دیگر اين پيام تصریح شده است که سازمان صحی جهان، متعهد به همکاری و تطبیق برنامه امحای فلج اطفال در افغانستان می باشد.

ويروس فلج کودکان، تا هنوز بر علاوه افغانستان در پاکستان و نايجيريا نيز در گردش مى باشد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement