خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ رسانه ها را به برخورد سلیقه یی متهم کرد

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ رسانه ها را به برخورد سلیقه یی متهم کرد

Aug 15, 2017 - 17:14

کابل (پژواک، ۲۴اسد ۹۶): معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، افزایش شمار رسانه ها در کشور را امیدوار کننده خوانده؛ اما می گوید که روند مسلکی شدن رسانه ها کند بوده و جنبۀ جانبداری و قومگرایی آنها همچنان برجسته است.

سید آقا حسین سانچارکی، این موضوع را امروز در نشستی که عنوان "سیر تاریخی مطبوعات در افغانستان" در تالار رادیو افغانستان برگزار شده بود، بیان کرد.

وی با اشاره به افزایش شمار رسانه ها در کشور گفت که در جریان بیش از ۱۶ سال اخیر، بیش از ۱۲۰۰رسانه جواز فعالیت گرفته و ۶۶۸ رسانه هم بدون مجوز فعالیت می کند.

معین نشراتی با اشاره به ضعف کیفی در رسانه ها گفت: "زبان گفتاری و نوشتاری [در رسانه ها] نسبتا بهتر شده؛ اما بسنده نیست. هنوز هم با خلاهای گفتاری و نوشتاری مواجه هستیم که باید مالکان و گردانندگان رسانه ها، کوشش جدی به خرج دهند که زبان و گفتارما بهتر شود ."

سانچارکی افزود: "نوع پرداخت به مسایل نسبتا بهتر شده؛ اما  مطلوب نیست، رسانه های ما هنوز با مسلکی شدن و معیاری شدن فاصله دارند  و متاسفانه می بینیم که قوانین ارزش ها و کود های اخلاقی درست مراعات نمی شود؛ بسیاری از اصول و ارزشهای رسانه ای زیر پا می شود."

معین نشراتی خاطر نشان کرد که نبود امنیت، همچنان از چالش های عمده رسانه هاست؛ اما به گفته وی گرایش های تباری و حزبی هم در رسانه ها نگران کننده است.

سانچارکی گفت که بعضی افراد هستند که با استفاده از رسانه های خود، برخورد سلیقه یی دارند و حتی قومی و حزبی برخورد می کنند.

وی با تاکید بر اهمیت راهکارهای وزارت اطلاعات و فرهنگ برای برون رفت از این وضعیت گفت: "می خواهیم با نشست های مشترکی که با مسولان رسانه ها داریم، به این چالش ها خاتمه ببخشیم."

با وصف این، این مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ تصریح کرد که حکومت به حمایت از رسانه ها متعهد است و حتی با تسهیل روند دریافت جواز کار از ۶۱ مرحله به پنج مرحله، تلاش می کند تا زمینه فعالیت رسانه های بیشتر را فراهم سازد.

عبدالحمید مبارز، از پیشکسوتان عرصه مطبوعات کشور نیز از آنچه پیشرفت کمی رسانه ها خواند تقدیر کرد؛ اما گفت که شماری از رسانه ها غیر حرفه یی و جانبگرایانه عمل می کنند.

وی با متهم کردن یک تعداد از رسانه ها به اقدام علیه "منافع ملی"، گفت: "برخی رسانه ها قومی، حزبی و سیاسی شده اند و برای افراد معین و مشخص کار می کنند؛ باید در قانون مندی رسانه ها تلاش صورت گیرد."

اما صدیق الله توحیدی از مسوولان کمیته مصونیت خبرنگاران افغان گفت که پیشرفت رسانه ها در کشور بسیار خوب بوده است و متهم کردن تمام رسانه ها به عملکرد غیرمسلکی و جانب گرایانه، درست نیست.

وی گفت که با توجه به فراغت شمار زیادی از جوانان از رشته خبرنگاری و دوره های آموزش و همچنان تحصیل صدها پسر و دختر جوان در این رشته، روند مسلکی شدن رسانه ها نیز رو به پیشرفت و امیدوار کننده است.                            

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement