خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"سران کرکت بورد افغانستان باید مطابق با قانون تعیين شوند"

"سران کرکت بورد افغانستان باید مطابق با قانون تعیين شوند"

Aug 20, 2017 - 20:13

کابل (پژواک،٢٩اسد٩٦): تعدادی از فعالان مدنی می گویند که به هدف حفظ دست آوردهای افغانستان در بخش کرکت باید مقامات کرکت بورد بر اساس قوانین ادارۀ بین المللی کرکت تعیين شوند.

عاطف مشعل در ماه قوس سال گذشته بر اساس فرمان خاص رئیس جمهور به حیث رئیس عمومی کرکت بود و شفیق الله ستانکزی در ماه قوس ١٣٩٣ به حیث رئیس اجرائیۀ کرکت بورد تعیين گردیده اند.

عنایت ناصر معاون نهاد "تغییر امید" امروز در نشست خبری مشترک با تعدادی دیگر از جوامع مدنی در کابل گفت: "بررسی های انجام شده نشان می دهد که کرکت بود مبدل بر یک ادارۀ سیاسی شده است، رؤسای عمومی و اجرائی شان بر خلاف قوانین ادارۀ بین المللی کرکت (ICC) تعيین شده اند و در این مورد معلومات نادرست به رئیس جمهور داده می شود."

در اعلامیۀ اين نهاد آمده است که قطع رابطه با ادارۀ کرکت بورد از سوی تعدادی از کارمندان این اداره، نشان دهندۀ موجودیت مشکلات در ادارۀ نامبرده می باشد.

چهار روز قبل، ده ها کارمند کرکت بورد قطع رابطه خود را با این اداره اعلام کرده بود.

این افراد هیئت رهبری کرکت بورد را متهم با برخورد غیر مسلکی و با برطرف کردن افراد مسلکی کردند و خواستار تغییر هیئت رهبری شده بودند.

اتحادیۀ تغییر امید خواسته است که رئیس کرکت بورد باید از طریق انتخابات درمیانی و رئیس اجرائی این اداره نیز بر اساس رقابت های آزاد تعیين گردد.

به گفتۀ ناصر، اگر به اصلاحات و برخورد قانونی در این بخش توجه نشود، در این صورت از یک سو افتخارات بین المللی کرکت بورد را از دست خواهد برد و از سوی دیگر، این اداره فرصت های نیز از دست خواهد داد که تا اکون برای شان مساعد شده است.

منبع می افزاید، اگر پیشنهادات آنان پذیرفته نشوند، حرکت های گستردۀ مدنی را آغاز خواهند کرد.

محمدگل بابکرخیل مسوول امور ورزشی اتحادیۀ ثقافت اسلامی جوانان در این نشست گفت که امور ادارات ورزشی به افراد غیر مسلکی واگذار شده اند و این کار سبب بروز مشکلات شده است.

وی ادعا می کند که ادارات ورزش به ویژه کرکت بورد سیستم و پلان منظم ندارد و فیصله ها در آن از سوی اشخاص صورت می گیرد.

حنیف ناشر موسس نهاد ادبی و اجتماعی شیرخان بابا نیز نظر مشابه را دارد. وى گفته است که ادارۀ کرکت بورد نیاز به اصلاحات دارد و مقامات آن باید مطابق با قوانین بین المللی تعيین شوند.

اداره کرکت بورد از ابراز نظر در این مورد خودداری کرد.

اما عاطف مشعل رئیس کرکت بورد افغانستان قبل از این به پژواک گفته بود که آنعده کارمندان کرکت بورد که با این اداره قطع رابطه شان را اعلان کرده اند، به طوری رسمی به ادارۀ یاد شده هیچ چیزی نگفته اند و این را یک عمل غیر مسلکی و غیر قانونی دانسته بود.

وی اضافه کرده بود که ادترۀ کرکت بورد خبر ندارد که آیا این افراد استعفا داده اند یا خیر و آنان در این مورد مشکلات خود را با ادارۀ کرکت بورد شریک نکرده اند.

مشعل گفته بود که یک تعداد افراد که قبلا از وظایف شان برکنار شده اند، ادارۀ اثبات فساد آنان را دارد و هرچه زودتر به څارنوالى معرفى خواهند شد.

وي اضافه کرده بود: "بعضی ها از اصلاحات در ادارۀ خورسند نیستند، به همین سبب چنین تبلیغات منفی را به راه می اندازد."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement