خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نخستين نيروگاه توليد برق بادى و آفتابى در هرات گشايش يافت

نخستين نيروگاه توليد برق بادى و آفتابى در هرات گشايش يافت

Sep 17, 2017 - 16:16

هرات (پژواک،٢٦سنبله ٩٦): نخستين پروژۀ توليدبرق بادی و آفتابی به هزينۀ نزديک به چهارميليون دالر امريکايى، در شهرک صنعتى ولايت هرات به بهره بردارى سپرده شد.

علی احمد عثمانی وزيرانرژی وآب که در مراسم گشايش اين پروژه صحبت مى کرد گفت که اين نيروگاه توليد برق بادى و آفتابى، بزرگترين پروژه توليد برق از منابع داخلى درسطح کشور است که مى تواند بيشتر از ١٥ هزار خانواده را از  برق آن مستفيد کند.

عثمانی ضمن قدردانی از کمک های کشور جاپان گفت که اين پروژه به هزينه ٣،٧ ميليون دالر امريکايى،  در مدت  يک سال از کمک های  بلاعوض کشورجاپان، درشهرصنعتی هرات ساخته شده است و اين نيروگاه، دوميگاوات برق توليد می کند، که  ١٧٠٠ کيلووات  از بخش انرژی آفتابی و ٣٠٠ کيلووات آن از بخش انرژی بادی توليد می‌گردد.

وی اين پروژه را با اهميت دانسته و گفت: "بيشتراز  پنج  هزار تخته سولر در بخش خورشيدی به کار رفته و سه  تاور بادی داريم که هر کدام ١٠٠ کيلووات برق توليد مى کند و اين نيروگاه برق، در ٤٠  جريب زمين در شهرک صنعتی هرات ساخته شده است."

از سوی ديگر وزير انرژى و آب،  از راه اندازی يک پروژه توليد برق آفتابی به ظرفيت  پنج  ميگاوات برق در ولسوالی شيندند ولايت هرات تا دو ماه آينده خبر داده گفت که قرار است فازنخست اين پروژه، تا يک الی دو ماه آينده در ولسوالی شيندند راه اندازی گردد.

وى  پروژه های برق آفتابی را بديل کوتاه مدت برای جايگزينی برق وارداتی ازکشورهای همسايه  دانست وگفت  تا چند ماه آينده، همچنان چندين  پروژه برق خورشيدی ديگر در ولايت های مختلف  کشورراه اندازی خواهد شد.

امان الله غالب رييس عمومی شرکت برشنا گفت: "برای اولين بار است که برق اين نيروگاه به شبکه برق هرات وصل شده است و با توليد برق اين نيروگاه، ما  سالانه ٤٠٠ هزار دالرامريکايی کمتر، به کشورهای همسايه از بابت خريد برق پرداخت خواهيم کرد."

شماری ازاعضای شورای ولايتی و شهروندان هرات، از بهره برداری اين پروژه استقبال می کنند و اميدوارند که اين پروژه ها به گونۀ بزرگتر درولايت های مختلف کشور راه اندازی گردد تا افغانستان، ديگر احتياجی به برق وارداتی ازکشورهای همسايه نداشته باشد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement