خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکمتيار: با هيچ گروه سياسی رقابت ناسالم نمى خواهيم

حکمتيار: با هيچ گروه سياسی رقابت ناسالم نمى خواهيم

Sep 19, 2017 - 18:21

هرات (پژواک، ٢٨ سنبله ٩٦): رهبر حزب اسلامى افغانستان مى گويد که در پى رقابت ناسالم و جنگ با هيچ گروهى نيست و همه گروه ها و احزاب سياسى، بايد حداقل در راستاى جلوگيرى از بحران در کشور باهم متحد باشند.

گلبدين حکمتيار رهبر حزب اسلامى، پس از پيوستن به پروسۀ صلح، امروز در نخستين سفر ولايتى اش به هرات رفت و در جمع هوادارانش در مسجد جامع بزرگ اين ولايت سخنرانى کرد.

وى در سخنرانى اش گفت که با هيچ گروه يا فردی، جبهۀ جنگ باز نکرده و کساني که در چهاردهۀ گذشته با او جنگيده اند و اکنون نيز مى خواهند جبهه جنگ باز کنند، آنان را نيز عفو مى کند.

رهبرى حزب اسلامى افغانستان گفت: "ما با هيچ گروه سياسی رقابت ناسالم نمي خواهيم و اراده جنگ و شامل شدن در جنگ را نداريم، جنگ راه حل نيست."

موصوف علاوه کرد که برخی گروه ها در درون حکومت در پی تضعيف نظام اند و از آنها تقاضا مى گردد تا در چنين شرايط حساس، در پى تضعيف حکومت نباشند و همه گروه ها و احزاب سياسى حداقل در راستاى جلوگيرى از بحران در کشور با هم متحد باشند.

موصوف از آنچه که تسلط نداشتن حکومت بر تمام افغانستان گفته مى شود، انتقاد نموده گفت که در سطح ولايت‌ ها و وزارت ها، حکومت‌ها و رياست ‌های موازی تشکيل شده است که بايد برداشته شوند.

حکمتيار در ادامۀ صحبت هايش گفت: "متاسفانه ما شاهد حکومت های موازی هستيم، درسطح ولايت ها هم و درسطح وزارت ها همچنان، ما چنانچه در سطح ولايات حکومت های مستقل داريم، در سطح وزارت ها هم رياست های مستقل داريم، به اين حالت بايد خاتمه ببخشيم و اين به سودی هيچ کسی نيست."

رهبر حزب اسلامى افغانستان، در خطاب به  گروه هاى مخالف حکومت که خواهان ايجاد دولت موقت اند گفت: "ده ماه ديگر نيز اين حکومت را تحمل کنيد و با برگزارى انتخابات شفاف قدرت را به دست گيريد."

حکمتيار ادامۀ جنگ افغانستان را؛ جنگ شوروی سابق دانسته گفت که جنگ راه حل نيست و امريکا با افزايش نيروهايش درافغانستان، نمى تواند جنگ را خاتمه بدهد.

رهبر حزب اسلامی در بخش ديگر ازسخنرانی اش، از مداخلات کشورهای همسايه انتقاد کرد و هشدار داد که اگر جنگ افغانستان مهار نگردد، اين جنگ دامن کشورهای همسايه را نيز خواهد گرفت.

وی افزود: "اين جنگ، از بيرون بالای ما تحميل شده است و در اين راستا سرمايه گذاری می کنند و ما از همه کشورهای همسايۀ خود مى خواهيم که در ادامۀ جنگ سرمايه گذاری نکنند و به افغانستان سلاح نفرستند، از فقر و گرسنگی افغان ها سوء استفاده نکنند و آنها را به عنوان جنگجوی اجير استخدام نکنند."

موصوف با بيان اين که طالبان خوب و بد وجود دارد، از حکومت و احزاب سياسی خواست که با تفاهم با يکديگر، مشکلات طالبان "خوب" را حل بسازند.

وی افزود: "ما از همه گروه های سياسی مى خواهيم که بيايند مشکلات طالبان خوب را حل بسازند، شرايط معقول آنان را بپذيرند؛ از نظر من طالب خوب، کسی است که ازجنگ خسته است، به جنگ وادار شده و مي خواهد سلاح خود را به زمين بگذارد و به پروسۀ صلح بپيوندد."

از سوی ديگر، رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت که در انتخابات آيندۀ کشور، نبايد باشندگان مناطق نسبتاً ناامن، از حق رای محروم شوند؛ چون بيش از ٦٠ درصد خاک افغانستان، در تصرف حکومت است و بايد کميسيون انتخابات، در آن جا صندوق راى بگذارند و انتخابات را برگزار نمايند.

موصوف، از همه احزاب سياسى دعوت کردتا به تفاهم برسند و انتخابات را به موقع، به دور از تخلف و تقلب برگزار نمايند و از اين طرق براى رسيدن به قدرت تلاش نمايند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement