خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۲۰ هزار گردشگر خارجی از افغانستان بازدید کرده اند"

"در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۲۰ هزار گردشگر خارجی از افغانستان بازدید کرده اند"

Sep 26, 2017 - 17:21

کابل (پژواک، ۴ ميزان ۹۶): معاون دوم رئیس جمهور از بهبود صنعت گردشگری در افغانستان خبرداده می گوید تقویت این روند برای تقویت اقتصاد کشور و تحکم وحدت ملی بسیار مؤثر است و لازم است در این زمینه بیشتر سرمایه گذاری شود.

سرور دانش این موضوع را امروز در مراسمی در کابل که به مناسبت گرامی داشت روز جهانی گردشگری برگزار شده بود، بیان کرد.

معاون دوم رئیس جمهور گفت که سال ها جنگ در کشور سبب کاهش رفت و آمد میان مردم و پائین آمدن داد و ستد بین آنها و آشنایی کمتر اقوام مختلف با فرهنگ و سنت های یک دیگر شده است.

اما دانش از بهبود صنعت گردشگری در سال گذشته خبر داد و گفت که  بنابر آمار وزارت اطلاعات و فرهنگ، در سال ۱۳۹۵، ۲۲۱ هزار توریست خارجی که حدود دوبرابر سال های دهه ۵۰ خورشیدی می شود، از افغانستان دیدار کرده اند.

این مقام ارشد حکومت تصریح کرد که در سال گذشته بیش از یک میلیون گردشگر داخلی از باغ بابر و حدود یک میلیون دیگر نیز از بند قرغه کا بل و نزدیک به دو میلیون گردشگر از ولایات از جمله هرات، بلخ، غزنی و کندهار و بامیان بازدید کرده اند.

وی با بیان این که ورود هر گردشگر خارجی برابر با نه فرصت کاری است، گفت که باید به منظور تبادله فرهنگی وزدودن تبلیغات منفی درباره افغانستان، نگاه ها به صنعت توریزم در کشور تغییر کند تا شمار بیشتر سیاحان جذب شوند.

معاون دوم رئیس جمهور افزود:" ناامنی، کمبود امکانات لازم برای توریستها، اطلاع رسانی ضعیف، عدم توجه لازم به حفظ آثارتاریخی ازجمله چالش های فراروی این روند است و باید برای رسیدگی به آن در سطح ملی پالیسی های مناسب تهیه وتطبیق گردد."

سرور دانش خاطر نشان کرد که افزایش سیاحان در ازدیاد عواید ملی نیز مؤثر است و تقویت صنعت توریزم افغانستان را به عنوان کشوری با پیشینه تمدنی و تاریخی قابل افتخار  به جهان معرفی خواهد کرد.

این مقام حکومت با تاکید بر اهمیت نقش بخش خصوصی در تقویت صنعت گردشگری در کشور گفت که بخش خصوصی می تواند با سرمایه گذاری مناسب برای ایجاد تسهیلات لازم برای جذب سیاحان اقدام نماید و منافع خود را هم بدست آورد.

 

سیده مژگا ن مصطفوی، معین مالی و اداری و توریزم وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که افزایش تعداد سیاحان و ازدیاد عواید ملی کشور از این طریق از اهداف عمده این وزارت می باشد.

وی افزود که با توجه به اهمیت گردشگری پایدار، مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال جاری میلادی( ۲۰۱۷ ) به نام سال گردشگری پایدار و ابزاری برای توسعه اعلام کرده است و در صورتی که این روند در افغانستان تقویت شود برای اقتصاد کشور بسیار مهم است.

مصطفوی خاطر نشان کرد که با وجود سپری شدن بیش از ۶۰ سال از ایجاد اداره توریزم در افغانستان، صنعت گردشگری در کشور نتوانسته است همزمان با زمان پیش برود و در این زمینه، دولت، مردم و حتی جامعه بین المللی همکاری لازم نکرده اند.

معین مالی، اداری و توریزم وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که برای بهبود صنعت گردشگری باید تسهیلات لازم از سوی نهادهای مربوط حکومتی فراهم شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement