خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مراسم عاشورا در فضای امن برگزار شد

مراسم عاشورا در فضای امن برگزار شد

Oct 01, 2017 - 15:54

کابل (پژواک،٩ميزان ٩٦):باوجود تهديدهاى زيادى امنيتى از دهم محرم، روز شهادت امام حسين نواسه پيامبر اسلام، مراسم‌ های ويژه عزدارای در مرکز و ولايات در فضاى امن برگزارگرديد.

از روز دهم ماه محرم الحرام (عاشورا) همه ساله در مرکز و تمام ولايت های افغانستان بزرگذاشت به عمل می آيد و  مسلمانان از ايستادگى امام حسين (رض) در برابر حاکم ظالم ستايش ميکنند.

امام حسین نواسه پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد ( صلی الله عليه وسلم ) با ٧٢ تن از یارانش در همین روز (دهم محرم الحرام سال ٦١ هجری قمری) از سوی يزيد حاکم آن وقت، در دشت کربلا عراق، با بی رحمی تمام به شهادت رسيد.

مسلمانان اهل تشيع اين روز را با برگزاری مراسم عزاداری، تجليل ميکنند و عده از انان در سوگ شهادت نواسه پيامبر اسلام خود را بوسيله زنجير و کارد ها تا حدى ميکوبند که از اثر مجروح شدن خون بر بدن شان جارى ميشود.

امسال تهديدهاى زيادى امنيتى وجود داشت اما با آنهم رييس جمهور،مقام ارشد حکومتى و تعداد زيادى از مردم به تکيه خانه ها و مساجد رفته از اين روز تجليل نمودند.

رييس جمهورغنى و معاون دومش با برخى از مقامات ارشد حکومتى در مراسم عاشورا در مسجد جامع  امام زمان که چندى پيش موردحمله مهاجمان قرار گرفته بود،اشتراک و سخنرانی کرد.

رييس جمهورگفت: ((مناسبت‌ هايی مانند عاشورا فرصتی در اختيار ما می‌گذارد تا باز گشت مجدد داشته باشيم به مفاهيمی که منظومۀ ارزشی ما را تشکيل می‌دهد. ارزش‌هايی که بزرگان ما بخاطر آنها رزميدند، خطرهای بزرگ را پذيرفتند و زندگی خود را بخاطر آنها قربانی کردند.))

سرور دانش معاون دوم رييس جمهور در سخنرانى اش با اشاره به درس های عاشورا گفت که امام حسين بخاطر اصلاح طلبی و تامين عدالت قيام و مبارزه کرد.

موصوف از نيروهاى امنيتى و دفاعى و حکومت افغانستان براى تامين امنيت مراسم عزادارى تشکرى کرده گفت که رفتار های غير عقلانی مانند قمه زدن از سوی همه فقها مردود است.

کريم خليلی معاون پيشين رياست جمهوری و رييس شورای عالی صلح  در مراسم گرامی داشت از عاشورا گفت: "عاشورا يک وظيفه دينی،مذهبی و انسانی ما می باشد و هيچ گاه تنها مربوطه  به جامعه شيعه نيست بلکه عاشورا مربوطه به همه مسلمانان است و تجليل از اين روز با مشقت و قربانی ها همراه  بوده و هيچ کسی نتوانست که جلوی تجليل و گراميداشت از عاشورا را بگيرد."

محمدمحقق معاون دوم رياست اجرائيه  مى گويدکه  عاشورا مظهر وحدت و محور اتفاق شيعه و سنی است و اين روز با انبوه تهديد از سوی دشمن در سراسر کشور برگزار شد.

او گفت: (( تامين هر چه بيشتر مراکز مذهبی يکسال قبل طرح را به شورای امنيت ملى فرستاده بوديم که خوشبختانه امسال اين طرح مورد تائيد قرار گرفت و بر بنياد آن مردم در مساجد و تکايا در کنار نيروهای امنيتی خود ايستاده و امنيت عزاداران را تامين می کنند.))

انوار الحق احدى رييس جبهه نوين ملى افغانستان روز عاشورا را روز وحدت و اتحاد مسلمان خواندو گفت: "اين روز برای همه مسلمانان اعم از سنی و شيعه روزی مهم است، روزی است که به شجاعت و دلاوری حضرت حسين ارج گذاشته می شودو اين روز، روز وحدت مسلمان بايد باشد."

گفتنى است که مراسم عاشورا در مرکز و ولايات بدون هيچگونه حادثه امنيتى در فضاى امن با تدابير شديد امنيتى برگزارشد و سخنرانان در مراسم عاشورا بر وحدت و همدلى مردم افغانستان تاکيد کردند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement