خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

روز معلم و انتقاد معلمین از عملی نشدن وعده های حکومت برای این قشر

روز معلم و انتقاد معلمین از عملی نشدن وعده های حکومت برای این قشر

Oct 05, 2017 - 10:17

کابل( پژواک، ۱۳میزان ۹۶) امروز، در افغانستان روز معلم است اما شماری ازمعلمین در کابل می گویند که حکومت به تعهدات خود در رفع چالش های و مشکلات معلمین به ویژه پرداخت معاش مناسب و ایجاد سرپناه موفق نبوده است.

صابره، معلم در لیسه محمد اکبر خان پامیر واقع در منطقه ارزاق قیمت کابل به آژانس خبری پژواک گفت که ۲۶سال است که به عنوان معلم کار می کند اما تا اکنون به لحاظ نداشتن معاش مناسب و نبود سرپناه با مشکلات زیادی مواجه است.

وی افزود که ماهانه ۱۰ هزار افغانی معاش می گیرد که پنج هزار افغانی آن را به عنوان کرایه به صاحب خانه اش پرداخت می کند و تنها پنج هزار افغانی برای دیگر مصارف خانه برایش باقی می ماند.

این معلم گفت:" نداشتن سرپناه یک مشکل بسیار بزرگ است و هرگاه  فکر معلم از جانب خانه اش جمع نباشد نمی تواند با فکر پراگنده به شاگردانش به درستی درس بدهد."

خانم صابره خاطر نشان کرد که با توجه به نقش مهم معلمین در تعلیم و تربیه کودکان و جوانان کشور، بی توجهی بی وضعیت زندگی معلمین نتایج خوب ندارد و حکومت باید این مسئله را جدی بگیرد.

رحیمه(نام مستعار)، آمر یکی از مکاتب گفت که ۳۰ سال است که معلم است و از سه سال به این سو ماهانه ۱۶ هزار افغانی معاش می گیرد اما با توجه به هزینه های بالای زندگی درکابل زندگی خود را با تحمل مشکلات زیاد سپری می کند.

وی گفت که حکومت های مختلف به شغل معلمی کمتر ارزش قائل شده اند و تا اکنون نتوانسته اند زمینه یک زندگی حداقلی را برای معلمین فراهم سازند.

این معلم با سابقه گفت:" معلمی یک مسلک مقدس است زیرا شخصی است که تهداب یک اجتماع را می گذارد و هر گاه تهداب کج  گذاشته شود آن اجتماع به بحران می رود."

نداشتن سرپناه مناسب، کم بودن معاش ماهانه، نبود امتیازهای تشویقی، نبود سیستم های مدرن درسی و اجرای نشدن برنامه های مؤثر ارتقاء ظرفیت از مسائلی است که به گفته خانم رحیمه معلمین با آن مواجه هستند.

هدیه، یکی دیگر معلمین در منطقه ارزاق قیمت کابل گفت:"ماهانه هفت هزار افغانی معاش می گیرم؛ اما با آن هم معاش ماه حمل در ثور و از ثور در جوزا پرداخت می شود و یا معاش بعد از عید پرداخت می شود که ناگزیر هستیم قرض کنیم و بعد همه آن را قرض دار خود بدهیم."

به گفته وی، با وجود ۱۱ سال سابقه کار، نه تنها که نتوانسته است برای آینده خود پول پس انداز کند بلکه بسیار به مشکل زندگی روزمره خود را می گذراند.

وزارت معارف گفته است که در حال حاضر شمارى دانش آموزان در کشور به حدود نه میلیون تن می رسد که در بیش از ۱۷ هزار مکتب توسط ۲۰۰ هزار معلم که ۳۳ درصد آنان را زنان تشکیل می دهد، آموزش می‌ بینند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور، ۳ میزان ۱۳۹۳ در مراسم بزرگ داشت روز معلم در کابل گفته بود که  برای بهبود شرایط زندگی معلمین و ارتقای کیفیت آموزش مشوق هایی در نظر گرفته شده و کمیسیون ویژه یی برای اجرای آن شکل گرفته است.

اصلاح قانون کار، پرداخت وام های بلند مدت، اجرای حقوق منطبق با وضعیت محل کار، توزیع زمین رهایشی و اصلاح شیوه استخدام معلمین از وعده هایی بود که به گفته وی در شش ماه تحقق خواهد یافت.

اما اکنون وزارت معارف در پاسخ به نگرانی و انتقاد های معلمین از عملی نشدن وعده های حکومت می گوید که کارهایی در این عرصه صورت گرفته است.

کبیر حق مل، رئیس نشرات وزارت معارف گفت که روند استخدام معلمین تنظیم شده و به کمیسیون اصلاحات اداری سپرده شده است تا آن را عملی کند.  

وی در مورد معاش معلمین نیز گفت که طرح قانون خدمات ملکی که این مسئله را نیز پوشش می دهد، آماده شده است و برای پیگری به وزارت عدلیه ارجاع داده شده است.

حق مل افزود که برای ۸۵ هزار معلم در مناطق مختلف کشور زمین رهایشی داده شده است و این روند ادامه دارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement