خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

والى ننگرهار و رييس شرکت الکوزى در قضيۀ پل بهسود يکديگر را متهم ميکنند

والى ننگرهار و رييس شرکت الکوزى در قضيۀ پل بهسود يکديگر را متهم ميکنند

Oct 08, 2017 - 16:27

جلال آباد (پژواک، ١٦ميزان ٩٦): رييس شرکت ساختمانى پل دوم بهسود ولايت ننگرهار مى گويد که از سوى والى ننگرهار، به شکل غيرقانونى بر اساس يک دسيسه بازداشت شده و مى خواهد که اعادۀ حيثيت نمايد.

اما والى ننگرهار مى گويد که  اين شرکت، در امور ساختمانى پل بهسود فساد کرده و از فيصلۀ خود در مورد دستگيرى او دفاع مى کند.

نور محمد الکوزى رييس شرکت الينگار الکوزى، هفتۀ گذشته بعد از آن به دستور محمد گلاب منگل والى اين ولايت بازداشت شد که يک بخش از پل دوم بهسود، قبل از افتتاح تخريب گرديده و اين موضوع، باعث برانگيختن واکنش شديد نهادهاى مدنى و مردم ملکى شده بود.

الکوزى، ناوقت عصر ديروز(١٥ميزان) طى يک نشست خبرى انتقاد نمود که از سوى والى، به اساس يک دسيسه و بدون در نظرداشت قانون بازداشت گرديده و از سوى وزارت، دوباره به شکل قانونى رها شده است.

او افزود که نخستين تسليمى پل را داده بود؛ اما تسليمى نهايى و کامل انجام نشده است؛ از همينرو شمارى از اشخاص عليه وى دسيسه سازى کرده اند.

به گفتۀ موصوف، قرارداد با وزارت صورت گرفته است، وزارت بالاى آن نظارت داشت؛ اما والى وى را خودسرانه و بدون کدام قانون بازداشت کرد.

الکوزى گفت: "در عيدقربان گذشته، از اين موضوع يک اندازه اطلاع يافتم، به همکاران خود به شکل عاجل گفتم که آنجا را قيرريزى کنند تا به سيخ آب نرسد؛ اما حالا که اين ساحه را مشاهده کردم، معلوم ميشود که بالاى جاى تخريب شده، مواد تيزابى و يا کيمياوى پاش شده است."

موصوف اتهام بست که برخى حلقات مى خواهند که با  انجام دادن همچو حرکات  خود، موانع در برابر پروسۀ سرمايه گذارى و پروژه هاى ساختمانى در ننگرهار ايجاد نمايند.

به گفتۀ الکوزى، ساحات تخريب شدۀ پل، مشکل فزيکى پيدا کرده و تيم مسلکى وزارت نيز تحقيقات خود را در اين مورد آغاز نموده، که بعداً در اين مورد فيصله خواهد کرد.

اما محمد گلاب منگل والى ننگرهار مى گويد که نه تنها اين شرکت، بلکه همه شرکت ها که در پروژه هاى ساختمانى در اين ولايت فساد کرده باشند، با همچو رفتار وى مواجه خواهند شد.

موصوف در مصاحبۀ ويژه با آژانس خبرى پژواک گفت وقتيکه يک پل، قبل از گشايش سوراخ ميشود و مشکل پيدا مى کند، پس واضح است که فساد صورت گرفته است.

او افزود مسوول شرکت را به خاطرى بازداشت نمود که مردم، نهادهاى مدنى و جوانان خيلى احساساتى شده بودند و ترس آن وجود داشت که کدام واقعۀ بزرگ رُخ دهد.

والى افزود: "شما دیدید که فرخنده در کابل چطور کشته شد؛ اگر اين کار را نمى کردم، پس در اينجا نيز امکان وقوع همچو واقعه وجود داشت."

منگل هشدار داد که اگر در آينده کدام  شرکت ديگر نيز مرتکب همچو يک عمل شود، در مقابل وى واکنش مشابه خواهد داشت؛ چرا که اين کار را به هدف منافع ملى و احترام به احساسات مردم انجام داده است.

او افزود: "از اين عمل خود پشيمان نيستم، معذرت نيز نمى خواهم و اگر در آينده نيز اين عمل را تکرار نمايد، واکنش شديدتر نشان می دهم."

ذبيح الله زمرى منشى شوراى ولايتى ننگرهار نيز گفت اگر والى، اين شخص را بازداشت نمى کرد، امکان داشت که يک بحران ايجاد شود.

موصوف به آژانس پژواک گفت که پل بهسود، يک پروژۀ ملى است، بايد تحقيق صورت گيرد و اگر هرشخص در اين مورد سهل انگارى و فساد کرده باشد، بايد محاکمه گردد.

 ضابط منگل رييس فوايد عامۀ ننگرهار ميگويد که موضوع پل بهسود، به آنها تعلق ندارد و خود وزارت از آن نظارت مى کند.

موصوف به آژانس پژواک گفت که تمامى امور اين پروسه، از سوى وزارت پيش برده شده و از دستگيرى و رهايى مسوول شرکت نيز اطلاع ندارد.

قابل ذکر است که کار ساخت پل دوم بهسود، حدود سه سال قبل به هزينۀ بيش از سه ميليون دالر آغاز شده بود؛ اما کمبود بودجه و بعضى مشکلات ديگر باعث شده که کارهاى آن، تاکنون تکميل نشود و با مشکلات مواجه گردد.

 

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement