خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گنگ ها در ننگرهار به هدف تامين حقوق شان مظاهره کردند

گنگ ها در ننگرهار به هدف تامين حقوق شان مظاهره کردند

Nov 11, 2017 - 15:17

جلال آباد(پژواک، ٢٠ عقرب ٩٦): دها تن از  افراد گنگ در شهر جلال آباد مرکز ولايت ننگرهار، براى تامين حقوق شان مظاهره کرده اند.

گنگ هاى مظاهره کننده مى گويند که در اتحاديۀ زون شرق آنها ٣٠٠٠ فرد گنگ ثبت است، که تمامى آنها با مشکلات مواجه اند.

اين گروه از گنگ ها، امروز(٢٠عقرب) در مقابل مقام ولايت ننگرهار جمع شده و تاکيد داشتند که تا زمانى از اينجا نخواهند رفت که تمامى حقوق شان مشخص شود.

آنها با زبان گنگ ها (اشاره) فقط صداى مرگ سر داده بودند؛ اما خواست هاى زياد شان را با حرکات دست خود شريک مى کردند.

گلايۀ بزرگ گنگ ها اين بود که در قانون، به نابينايان و معلولين، حق کار و ساير حقوق داده شده است؛ اما آنها محروم مانده اند.

سميع الرحمن رييس اتحاديۀ گنگ ها در زون شرق است. موصوف، مشکلات اعضاى اتحاديۀ خود را با اشاره هاى خاص بيان مى کرد، که از سوى يک شخص ديگر تشريح و ترجمه مى شد.

او گفت که از ١٥ سال گذشته بدينسو با آنها تعهد مى شود؛ اما تاکنون زمينۀ هيچ کار به آنها مهيا نشده است.

او افزود: "آيا ما انسان نيستم؟ آيا از حوزه دولت افغانستان و قانون اساسى بيرون هستيم؟ اگر اين طور نيست؛ پس چرا حق کار به ما داده نمى شود؟"

رييس اتحاديۀ گنگ ها گفت که براى به دست آوردن کتابچه هاى افراد داراى معلوليت، به رياست کار و امور اجتماعى مراجعه مى کنند؛ اما آنها مى گويند که شما حق نداريد. اگر براى به دست آوردن وظيفه مراجعه مى کنند، مردم مسخره مى کنند.

فاروق يکى از اين افراد، تا درجۀ ليسانس درس خوانده است؛ اما اکنون کارگرى مى کند. او گفت که تحصيلات خود را در شرايط دشوار به هدفى انجام داد که مشکلاتش حل خواهد شد؛ اما به اين آرمان خود نرسيد.

موصوف افزود: "به ما فقط چانس امتحان داده شود، اگر شايستگى داشتيم، کامياب مى شويم و اگر نه گلايه نمى کنيم؛ اما وقتيکه ما CV خود را به يکجا ببريم، ما را ريشخند مى کنند، اگر ما شايستگى نداشتيم، پس اين نهاد را چرا به ميان آورديم."

محمد نواب شيرزاد که حرف هاى گنگ ها را ترجمه مى کرد و يک برادرش نيز گنگ است، گفت که برادش ٣٠ سال سن دارد؛ اما تاکنون بار دوش آنها است.

او افزود که برادرش تا صنف ١٤ درس خوانده و از اکثر کارمندان دولت شايستگى خوبتر دارد؛ اما به او چانس داده نشده است.

اتحاديۀ افراد گنگ ها در زون شرق، در جريان مظاهرۀ خود يک قطعنامه نيز به خبرنگاران سپردند، که  خواسته ها و پرسش هاى  خود را طى ١٢ ماده درآن جابجا کرده اند.

آنها در اين قطعنامۀ خود طبق قانون اساسى، به حيث اتباع افغانستان خواسته اند که حقوق شان تامين شود و همچنان از نهادهاى مدنى، رسانه ها و مقامات دولتى نيز خواهان همکارى در اين مورد شده اند.

 عطاءالله خوگيانى سخنگوى والى ننگرهار گفت که مشکل گنگ هاى يادشده، از يک راه بررسى و با مقامات در جريان گذاشته خواهد شد.

او افزود که از طريق رياست کار و اجتماعى تلاش مى کند تا به گنگ ها نيز نسبت به ديگران، چانس بيشتر داده شود.

درننگرهار، تنها گنگ ها نيستند که در بخش به دست آوردن حقوق شان شکايت دارند، بلکه اکثريت افراد داراى معلوليت در اين ولايت، همچو شکايت ها را مطرح مى کنند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement