خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نمايشگاه يک روزۀ نقاشى در نگارستان ملى برگزار شد

نمايشگاه يک روزۀ نقاشى در نگارستان ملى برگزار شد

Nov 13, 2017 - 17:18

کابل (پژواک،٢٢ عقرب ٩٦):درنمايشگاه يک روزه، پنجاه اثر نقاشى از يک بانوی نقاش که حقايق و فرهنگ جامعه را انعکاس مى دهد به نمايش گذاشته شد.

اين آثار، از هنر بانو ليلا صالحى يکتن از معلمين ليسه ابوالقاسم فردوسى شهرکابل مى باشد، در نگارستان ملى در شهر کابل براى يک روز تحت عنوان "نمايشگاه هنر نقاشى هنر نور" به نمايش گذاشته شد.

بانو ليلا که هنر رسامى را بدون داشتن مربى آموخته است، به آژانس خبرى پژواک گفت که ٢٠ سال قبل به هنر رسامى رو آورد و از طريق مطالعه کتب رهنماى هنر نقاشى، به اين هنر پرداخت.

وى از اين که توانست براى اولين بار آثار تهيه شده اش را به نمايش بگذارد، خرسند بود، گفت که در مجموع ١٠٠ اثر نقاشى دارد که حقايق و فرهنگ کشور را درنظر گرفته است.

موصوف افزود که در بيشترين نقاشى هايش، زنانى را به تصوير کشيده که مورد خشونت قرار گرفته اند.

ليلا به تصوير زنى که چشم و دهنش را بسته اند، اشاره کرد، گفت که بيشترين زنان در کشورم، اين چنين حالت دارند؛ وقتى حقوق شان پامال مى شود و مورد خشونت قرارمى گيرند، بايد چشمان و دهن شان را ببندند.

همچنان در مورد تصوير بزکشى اشاره کرد و گفت که دراين تصوير فرهنگ کشور خود را به نمايش گذاشته است.

 در مراسم افتتاح اين نمايشگاه، رسول باورى سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و سيد کمال سادات معين امور جوانان اين وزارت شرکت داشتند.

باورى در اين مراسم، به نقاشى هاى ليلا صالحى اشاره کرده، گفت که نقاشى هاى اين بانو، حقايق کشور را انعکاس مى دهد و مطمئن است که افغانستان، داراى اين چنين استعدادهاى خوب مى باشد.

وى افزود که بايد نگارستان ملى، در شناسايى اين چنين استعدادها تلاش کند و وزارت اطلاعات و فرهنگ مسووليت دارد که استعدادهاى جوانان را رشد دهد.

صابره رحمانى آمر نگارستان ملى، در اين نمايشگاه گفت که در شناسايى اين چنين استعدادها، از هر نوع تلاش دريغ نمى کند.

به گفتۀ او، برعلاوۀ اين نمايشگاه ٢٢ نمايشگاه ديگر را نيز برگزار کرده اند و در نظر دارند که در ولايات نيز اين چنين نمايشگاه ها برگزار شود.

ذکيه فرهمند سرمعلم ليسه ابوالقاسم فردوسى و يک تن از بازديد کننده هاى اين نمايشگاه گفت خوشحال است که يک تن از معلمين برجسته ليسه شان، اين نمايشگاه را برگزار کرده است.

وى از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست که در رشد چنين استعدادها همکارى کند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement