خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت برای برگزاری انتخابات به موقع، حمايتش را از کميسيون تشديد کند"

"حکومت برای برگزاری انتخابات به موقع، حمايتش را از کميسيون تشديد کند"

Nov 18, 2017 - 17:02

کابل (پژواک، ۲۷ عقرب ۹۶): کميسيون مستقل انتخابات، به منظور تدوير انتخابات شفاف و به موقع خواستار تشديد حمايت قانونی حکومت و معرفی فرد جديد به جای نجيب الله احمدزی رييس برکنار شده کميسيون شد.

در خبرنامه ای که امروز از سوی دفتر مطبوعاتی کميسيون مستقل انتخابات، به آژانس خبری پژواک مواصلت کرده، آمده است که کميسيون بخاطر برگزاری انتخابات شفاف؛ حمايت های قانونی جوانب ذيدخل از جمله مردم به ويژه حکومت و جامعه جهانی را در قسمت تمويل بودجه، تأمين امنيت انتخابات و ساير همکاری های لازم، جداً ضرورت دارد.

در خبرنامه افزوده شده است: "از جانب حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و جامعه جهانی تقاضامنديم تا حمايت های قانونی خويش را تشديد نموده و اين کميسيون را برای تدوير انتخابات شفاف، منصفانه، عادلانه، به موقع و قابل قبول برای مردم ياری رساند."

کميسيون مستقل انتخابات، از جريان فعاليت های کميسيون بصورت عادی خبر داده، می گويد که برکناری نجيب الله احمدزی رئيس برکنار شده کميسيون، کدام تاثير منفی بالای فعاليت های کميسيون نگذاشته و کارها بدون کدام سکتگی به پيش می رود.

منبع علاوه کرده است که مطابق حکم صريح فقره ۲ماده ۲۱ قانون انتخابات، در غياب رئيس، معاون عملياتی کميسيون، وظايف و صلاحيت های رئيس کميسيون را به پيش می برد.

در جای ديگر خبرنامه آمده است که کميسيون، بطور رسمی از رياست جمهوری تقاضا نموده است تا فردی ديگر را برای عضويت در کميسيون مستقل انتخابات، به عوض محترم نجيب الله احمدزی، مطابق قانون انتخابات به کميسيون معرفی نمايد.

اين در  حالی است که سه روز قبل نجيب‌الله احمدزی، در فرمانی از سوی رييس جمهور غنی بنابه خواست اعضای کميسيون مستقل انتخابات، از سمت رياست و عضويت آن کميسيون برکنار شد.

در حکم آمده است: "به اساس فيصله و مطالبه مورخ ٢١ عقرب سال جاری کميسيون مستقل انتخابات مبنی بر عزل نجيب الله احمدزی از عضويت آن کميسيون، هدايت داده می‌شود تا نهادهای مربوطه، ليست کانديدان جديد را به منظور تعيين يکتن عضو کمبود آن کميسيون، به رياست‌جمهوری معرفی نمايند."

اما فرداى آنروز نجيب الله احمدزی در يک نشست خبری، برکناری اش از سوی رييس جمهور به پيشنهاد کميشنران اين کميسيون را خلاف قانون اساسی و قانون انتخابات عنوان کرد و گفت که رييس جمهور، براساس مشوره های نادرست کميشنران، اقدام به عزل وى کرده است.

وی افزوده است: "من خود را عزل شده نمی خوانم، بل اين توطئه بعضی حلقات در ارگ است که ارادۀ برای برگزاری انتخابات را ندارند."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement