خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از روز جهانی جلوگیری از سینه - بغل تجلیل به عمل آمد

از روز جهانی جلوگیری از سینه - بغل تجلیل به عمل آمد

Nov 19, 2017 - 19:11

کابل (پژواک،٢٨عقرب٩٦): وزارت صحت عامه می گوید که در طول هر پنج ساعت در کشور، یک طفل به علت بیماری سینه- بغل جان خود را از دست می دهد و در سال گذشته میلادی، ٢١٠٠طفل جان شان را از دست داده بودند.

این وزارت، از روز جهانی جلوگیری از سینه- بغل، امروز در کابل تحت شعار "برای سلامتی اطفال سرمایه گذاری کنید و سينه- بغل را از بین ببرید" تجلیل کرد.

از این روز در حالى تجلیل به عمل آمد که بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، در سال ٢٠١٦، در کشور بیشتر از١.٣میلیون رویداد سینه- بغل در شفاخانه ها ثبت شده بود، که از این جمله٢١٠٠طفل جان شان را از دست داده اند.

فدامحمد پیکان معاون امور خدماتی صحی وزارت صحت عامه، در این مراسم گفت که هدف از تجلیل این روز، بلند بردن سطح آگاهی در برابر این بیماری، گسترش راه های جلوگیری و تداوی و بیشتر شدن اقدامات در برابر این بیمای می باشد.

وی سوء تغذیه، عدم واکسین سینه - بغل و عدم نگهداری اطفال از هوای آلوده را، از عوامل مبتلا شدن به این بیماری عنوان کرد.

وی گفت با وجود اینکه در افغانستان بالای نزدیک به ٨٠درصد اطفال واکسین سینه - بغل تطبیق شده؛ اما باز هم در هر پنج ساعت، یک طفل به علت این بیماری  جان خود را از دست می دهد.

به گفتۀ وی، پائین بودن سطح آگاهی عامه در مورد این بیماری، بی توجهی داکتران و کمبود بودجه، از عوامل مرگ اطفال به سبب این بیماری می باشد.

وی افزود که به هدف جلوگیری از این بیماری، وزارت صحت عامه در بیشتر از٩٠٠مرکز صحی، واکسین سینه - بغل بطور مجانی تطبیق شده و برای جلوگیری از مرگ ومیر اطفال، به بیش از ٢١هزار کارمندصحی آموزش نیز داده اند.

پیکان تشخیص درست، مراجعۀ زودهنگام به داکتر به هدف درمان، تطبیق دقیق هدایات داکتر و بلند بردن سطح آگاهای عامۀ خانواده ها در این مورد را از عوامل پائین شدن این بیماری یاد کرد.

فرید احمد عثمانی نمایندۀ صندوق وجهی اطفال سازمان ملل(UNICEF)  در افغانستان، سینه - بغل را به عنوان کشنده ترین بیماری اطفال زیر ١٥سال به سطح جهان یاد کرد و گفت که در هر بیست ثانیه، در جهان يک طفل به سبب این بیماری، جانش را از دست می دهد.

وی تعهد سپرد که یونیسف، به همکاری های خود با افغانستان برای جلوگیری و تداوی این بیماری، ادامه خواهد داد.

برای اولین بار در ٢٠٠٩ به هدف جلوگیری از بیماری سینه- بغل، یک ایتلاف از ١٠٠ادارۀ صحی ایجاد شده، که سازمان جهانی صحی(WHO) به هدف درمان و جلوگیری این بیماری، ١٢نوامبر را به عنوان روز جهانی سینه- بغل نام گذارى کرده است.

از آن به بعد، هر سال این روز(١٢نوامبر) در افغانستان و جهان تجلیل می شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement