خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عروسى دسته جمعى ٣٧ زوج در ولايت باميان برگزار گرديد

عروسى دسته جمعى ٣٧ زوج در ولايت باميان برگزار گرديد

Nov 19, 2017 - 17:43

باميان (پژواک،٢٨عقرب ٩٦): جشن عروسى دست کم ٣٧ زوج، به کمک مالى معينيت جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ، در ولايت باميان برگزار گرديد.

در اين جشن عروسى، محمد طاهر زهير والی ولايت باميان، داکتر کمال سادات معين امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ، اعضاى شورای ولايتی ولايت باميان، رؤسای ادارات دولتی و صدها تن از اقارب جوانان حضور داشتند و محفل عروسی دسته جمعی، در يک فضای دوستی و صميمت برگزار شد.

هدف از برگزارى عروسى دسته جمعى اين زوج ها، حمايت وهمکاری با جوانانى که توانايى مالى شان ضعيف است، از بين بردن آداب و رسوم ناپسند از جامعه وکم شدن مخارج گزاف گفته شده است.

داکتر کمال سادات معين امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که عنعات و سنت های ناپسند در کشور، باعث شده تا جوانان نتوانند به موقع ازدواج و به زندگی خانوادگی ادامه دهند.

موصوف ضمن تبريکى به زوج ها، هدف از برگزاری اين مراسم را مبارزه با رسوم و عنعنات ناپسند عنوان نموده افزود که  وزارت اطلاعات و فرهنگ تلاش دارد با راه اندازی همچو برنامه ها، سنت های خرافاتی و کمرشکن را از جامعۀ افغانی بردارد.

محمد طاهر زهير والی ولايت باميان، از خانواده ها خواست تا از بلند بردن طويانه و مصارف بی مورد که جوانان را مجبور به ترک وطن می کند، خودداری نمايند.

والی باميان علاوه کرد که با تاسف در اين ولایت مهريه و مصارف عروسی ها خيلی سنگين، گزاف و کمر شکن است؛ از خانواده ها تقاضا مى شود تا در امر از بين بردن و کاهش سنت های ناپسند موجود، مبارزه جدی نموده به چنين رسوم غلط ، نقطه پايان دهند.

احمد حسين احمد پور رييس اطلاعات وفرهنگ باميان، به پژواک گفت برای اولين بار است که معينيت امور جوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ، بخاطر گسترش فرهنگ ازدواج با هزينه کمتر، اقدام به اين برنامه نموده تا جوانان بتوانند زندگی خود را بدون بدهکاری  ومشکلات آغاز نمايند.

وی افزودکه هزينه اين عروسی دسته جمعی، يک ميليون و ٨٠٠ هزار افغانى شده است که در بين فاميل ها وجوانان(داماد وعروس) با استقبال گرم مواجه شده است.

علی از ولسوالی ورس باميان  و يکى از دامادان جشن عروسى امروز  گفت که اين عروسی دسته جمعی کمک فوق العاده است؛ اکثر جوانان که نامزاد مى شوند، به علت پوره نکردن مصارف عروسی شان مجبور به مهاجرت به کشورهای خارج مى شوند  و اينگونه برنامه ها باعث مى شود که جوانان از مشکلات زياد خلاصى يابند.

محمد حسن  حسنی پدر يکی از دامادان، به پژواک گفت که ازدواج، سنت پيامبر است وازدواج دسته جمعی، کمک بسيار خوبی برای جوانان وفاميلها مى باشد؛ چون در باميان عروسی انفرادی از چهار صد هزار افغانی تا هشتصد هزار افغانی هزينه  بر مى دارد و برای فاميلها مخارج سنگين است.

براساس معلومات معينيت جوانان، برای هر زوج از سوی اين معينيت ۳۰ هزار افغانی پول نقد، سيت کامل لباس عروس و داماد، موتر گلپوش، کيک و مصارف هوتل پرداخت گرديد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement