خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"برخی حلقات در نظام تلاش میکنند تا با دامن زدن مسایل قومی، نفاق به وجود آورند"

"برخی حلقات در نظام تلاش میکنند تا با دامن زدن مسایل قومی، نفاق به وجود آورند"

Nov 20, 2017 - 16:10

کابل (پژواک، ٢٩ عقرب ٩٦): برخى اعضاى ولسى جرگه مى گويند کسانى که در نوشتن مکتوب «تبعيض آميز» در مورد جذب افراد به قطعه ضد آشوب دست دارند، بايد به څارنوالى معرفى شوند.

در مکتوب قوماندانی نظم عامه که عنوانی قوماندانی لوای نمبر"یک" کابل نوشته شده آمده است: «به اساس حکم مقام ریاست جمهوری کشور، یک قطعه ۵۰۰ نفری ضد آشوب در چوکات قوماندانی زون (۱۰۱) کابل ایجاد گردیده است، هدایت داده می شود که در ظرف ۲۴ ساعت، جدول شهرت افسران و ساتنمنانى که از ملیت هزاره، ازبک، پشتون و غیره ملیت ها به استثنای ملیت تاجک باشد، ترتیب و ایمیل بدارد.»  این مکتوب را پاسوال عبدالفتاح فروغ قوماندان عمومی امن و نظم عامه امضا کرده است.

قوماندان کندک ریزرف قوای نظم عامه، ضمن اينکه برخورد دوگانه با اقوام از سوى آن وزارت را رد کرده، نوشته است که در مکتوب يادشده، اشتباه نوشتارى شده، و گفته است که در صفوف پوليس امن و نظم عامه مليت تاجيک حضور فعال دارد و کمبود آن احساس نمى شود.

در نشست امروز ولسى جرگه، روى اين مکتوب بحث شد.

صالح محمد صالح نماینده مردم کنر در ولسی جرگه، گفت که برخی حلقات در نظام تلاش می کنند تا با دامن زدن مسایل قومی، نفاق را به وجود آورد.

وی افزود که مکتوب يادشده قوماندانی نظم عامه، تبعیض و برخورد غیرقانونی است. او گفت کسانی که چنین مسایل را دامن زده اند، باید مورد پیگرد قانونی قرار گيرند.

ظهیر سعادت نماینده مردم پنجشیر در اين جرگه نیز گفت که در مکتوب يادشده قوماندانی نظم عامه، تبعیض آشکار دیده می شود.

او افزود: «تلاش می شود تا یک قوم را از صفوف نیروهای امنیتی کشور حذف کند و این هرگز قابل قبول نمی باشد.»

او گفت که ولسی جرگه، باید برای پيگيرى اين موضوع هيئت توظيف کند و کسانى که در قبال اين مکتوب مسووليت دارند، به څارنوالى معرفى شوند.

موصوف افزود: «تبعیض سیستماتیک در نظام کنونی به اوج خود رسیده است، هرگاه جلو آن گرفته نشود، جنگ های قومی و زبانی میان اقوام آغاز خواهد شد.»

عارف رحمانی نماینده مردم غزنی نیز گفت که مردم افغانستان، تحت یک تبعیض سیستماتیک قرار دارند.

او مدعی شد که این تبعیض، در عرصه های مختلف چون پوهنتون ها، بورسیه های تحصیلی، سکتور امنیتی و ادارات دیگر دولتی وجود دارد.

رمضان بشردوست نماینده مردم کابل گفت که برخى اعضاى جرگه، تنها براى قوم خود امتيازگيرى مى کنند. 

وی افزود: «یک روز یکی از وکلا که امروز مسایل قومی را مطرح می کند، یک روز ایستاده نشد که قوم گوجر، بلوچ یا پشه يى مورد تبعیض قرار گرفته است، حتا یک رئیس هم در نظام کنونی ندارند.»

او در ادامه گفت: «بیایید عادل باشیم و عدالت و برابری برای همه اقوام بخواهیم و هر گاه برای قوم دیگر عدالت بخواهیم، آن وقت وطن ساخته می شود.»

همایون همایون نایب اول ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، گفت: "تبعیض، همانند تروریزم برای یک کشور خطرناک است و اکثریت کشورها تبعیض و تروریزم را در یک کتگوری قرار داده؛ برای ما نیاز است تا موضوع تبعیض را در یک قانون بگنجانیم.»

به گفته او هر کسی که مسایل تبعیض آمیز را که باعث نفاق میان اقوام می شود، دامن می زنند؛ باید تحت پیگرد عدلی و قضایی قرار گيرند.

سمونوال عبدالبشیر نجیمی قوماندان کندک ریزرف قوای نظم عامه در صفحه فیسبوک خود نوشته است: "نامه‌ ای از آدرس پولیس امن و نظم عامه به تازگی در اختیار تعدادی از کاربران سایت‌های اجتماعی دست به دست می گردد که گویا به اساس این مکتوب، با یک ملیت خاص برخورد نادرست در جذب افراد در صفوف قطعه نظم عامه کابل صورت گرفته؛ این موضوع کاملا بی اساس است."

با پذیرفتن اینکه در این نامه اشتباه نوشتاری صورت گرفته است، همچنان وضاحت داده نشده که در چوکات قطعه امن و نظم عامه، به قدر كافى از ملیت محترم تاجک وجود دارد و نیاز است تا برای تکمیل ترکیب قومی این قطعه، از سایر اقوام برادر نیز شامل گردد، که با تاسف با عدم اشاره به این موضوع، از این مکتوب برداشت نادرست صورت گرفته است.

چنانچه همه میدانند در صفوف پولیس امن و نظم عامه که از آن در تشکیل قطعات نظم عامه ولایات و مرکز جذب می گردد، از ملیت محترم تاجیک در آن حضور فعال داشته و کمبود آن احساس نمی گردد؛ بناءً ادعایی که گویا در مورد گزینش افراد پولیس در قطعه نظم عامه کابل برخورد دو گانه صورت گرفته، بی اساس و عاری از حقیقت است.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement