خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تحقیق: حضور خبرنگاران زن در رسانه ها کاهش يافته است

تحقیق: حضور خبرنگاران زن در رسانه ها کاهش يافته است

Nov 20, 2017 - 16:19

کابل (پژواک، ۲۹عقرب ۹۶) یک تحقیق تازه که از سوی مرکزحمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان تهيه شده، نشان ميدهد که به دليل جنگ و تداوم نا امنی درکشور، حضور خبرنگاران زن در رسانه ها  کاهش يافته است.

اين مرکز، امروزگزارشى ازيافته هاى شانرا درمحفلى با حضورداشت مسوولین کميسيون مستقل حقوق بشر، وزارت اطلاعات و فرهنگ ، رئیس بخش ایران، افغانستان و تاجیکستان در سازمان "گزارشگران بدون مرز ومدیران رسانه ها در کابل ارايه کردند.

یافته‌های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر و به ویژه در دو سال گذشته، حضور ژورنالیستان زن در رسانه‌های کشور بخصوص در ولایات هر روز کمتر می‌شود.

همچنان دراين گزارش آمده است که گسترش جنگ و افزایش ناامنی، اصلی‌ترین عامل این کاهش است. زنان ژورنالیست بیشتر از مردان، در بیرون و در محل کار قربانی خطر ناامنی قرار می‌گیرند.

یافته‌های کنونی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، حاصل گفتگو با ۷۴ رسانه سراسری و محلی در افغانستان ( ۲۹تلویزیون، ۳۵ رادیو، ۴ آژانس خبری و ۶ نشریه چاپی بشمول روزنامه، ماهنامه  و مجله) و چهارنهاد حمایت از خبرنگاران و رسانه‌ها بشمول کمیته مصوونیت خبرنگاران، دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان، اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان و انجمن آزاد ژورنالیستان افغانستان مى باشد.

 بربنيادیافته هاى اين مرکز، در این رسانه‌ها ۱۰۳۴ زن به کار مشغول اند که ۴۷۴ تن از آن‌ها مسلکی هستند.

 این یافته‌ها تأیید می‌کنند که تمرکز اصلی خبرنگاران، در کابل و سپس هرات و بلخ است.

گزارش تحقيقى همچنان نشان ميدهد که بیشترین تعداد زنان شاغل در رسانه؛ در موبی گروپ با ۱۵۰ کارمند و پس از آن، رادیو تلویزیون ملی با ۱۴۰، سپس  شبکه آریانا  ۵۵، رادیوتلویزیون بانو ۵۰، رادیوتلویزیون زن ٥٤، کلید گروپ با ۴۰، رادیو تلویزیون شمشاد ۴۰ و  بعد تلویزیون خورشید ۳۸ کارمند مصروف هستند.

در این تحقیق آمده که  نبود آمار و ارقام رسمی، نقیصۀ جدی برای دمکراسی نوپای کشور است. اهمیت انتشار آمار و ارقام زنان خبرنگار در کشور، علاوه بر معلوم شدن شمار فعالان زن در سراسر کشور، گام نخست برای شناخت مشکلات در محیط کار و جامعه و همچنین آشکار کردن مطالبات آن‌ها است .

فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان گفت: «از آنجا که کدام آمار و ارقام از زنان ژورنالیست و کارمند رسانه‌ای به سطح افغانستان تا کنون از سوی هیچ نهاد و یا وزارت به شمول وزارت اطلاعات و فرهنگ رسما  نشر نیافته است، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان این کار را جهت یافتن و به دست آوردن ارقام ثابت و تعیین تا حد ممکن دقیق ژورنالستان زن، روی دست گرفت؛ تا حداقل بتواند در حد امکان، ارقام را از طرق مختلف جستجو و به دست نشر بسپارد."

وی افزود  که این آمار به دست داده شده، کامل نبوده و تنها گام کوچک در این راه است و به این وسیله همه فعالان رسانه‌ای و نهادهای مدافع خبرنگاران را برای کمک و تکمیل این آمار دعوت می‌کنند .

رضا معینی رئیس بخش ایران، افغانستان و تاجیکستان در سازمان "گزارشگران بدون مرز"، با تایید نگرانی کاهش خبرنگاران زن در رسانه ها به آژانس خبری پژواک گفت که در بخش های زیاد افغانستان، اصلا خبر نگار زن وجود ندارد .

وى همچنان افزوود: "در مناطقی که خبرنگاران زن وجود دارند مثلا ننگرهار، جنگ مانع ورود آنها به اجتماع می شود و خبر نگارانى که در کابل حضور دارند، ازحقوق خویش برخوردار نیستند."

سیما سمر رییس کمیسیون  مستقل حقوق بشرافغانستان، طى صحبتى دراين نشست گفت  که رول رسانه ها، خبر رسانی است که باعث تغيیرات مثبت درجامعه میگردد؛ رسانه ها نباید گزارشهايی را که باعث تشنج و تشدد می شود به نشر برسانند.

  خانم سمرافزود: "رول آزادی بیان در پایان آوردن جنگ بسیار اساسی است، هر قدرتوافقنامه صلح را امضا کنیم نتیجه نمی دهد، رول شما برای تغییر مثبت در جامعه خیلی مهم است، زمانی که اطلاعات درست به مردم رسانیده شود، برای آوردن صلح کمک می کند."

وی در مورد خشونت علیه خبرنگارن  زن گفت: "زنانی که با اذیت و آزار جنسی قرارمی گیرند، آگاهی دهی درست  داده نمی توانند. به فرهنگ خشونت علیه خبر نگاران باید خاتمه داده شود، سکوت در برابر خشونت، زمینه را هموارمی سازد، به فرهنگ معافیت باید خاتمه داده شود."

محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در کنار اینکه آمادگی خود را با مرکزحمایت از خبر نگاران اعلان کرد، افزود که خبر نگاران در جامعه ارزش و حق بسیار دارند.

وی تصریح کرد: "هنگامی که نا امنی ها بر جامعه سایه می اندازد، بیشترین قربانی را زنان خبرنگار متحمل می شوند، ما قربانی جسمی را نمی گوییم ، نادیده گرفتن سنت جامعه، جرائت کردن برای تعقیب حوادث به بیرون رفتن؛ این خودش یک شجاعت است که قربانی می خواهد."

باوری تاکید کرد که برای خبر نگاران زن، محدودیت هايى وجود دارد؛ باید این قشر بیشتر مورد حمایت قرار گیرند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement