Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار ساخت بند آبگردان دهندره ولايت فارياب آغاز شد

کار ساخت بند آبگردان دهندره ولايت فارياب آغاز شد

Nov 21, 2017 - 19:53

میمنه (پژواک ۳۰ عقرب ٩٦): کار ساخت بند آبگردان دهندره در ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب امروز توسط وزیر انرژی و آب آغاز گردید.

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب می گوید که بند آبگردان دهندره، یکی از پنج بند بزرگ آب در افغانستان است که ۶۷ متر ارتفاع دارد، بیش از ۲۰ میلیون متر مکعب آب در آن ذخیره خواهد میشود و با هزینه بالاتر از ۳۷ میلیون دالر از بودجه دولت در پنج سال آینده به پایه اکمال خواهد رسید.

وى افزود که با تکمیل بند آبگردان دهندره، حدود ۴ هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری و یکنیم ميگاوات برق تولید می گردد، افزون بر آن فضای محیط زیست، زمینه تفریح و ماهی گیری برای سیاحان مساعد خواهد شد.

موصوف از اداره محلی و مردم فاریاب خواست که در برابر توقعات شان از دولت مبنی بر ساخت بند آبگردان؛ باید در تامین امنیت و حل چالشهای اجتماعی همکاری لازم نمایند تا به وقت معین تکمیل و به بهره برداری سپرده شود.

عبدالمقیم راسخ معاون مقام ولایت فاریاب ضمن ابراز قدردانی از توجه رهبری حکومت و بخصوص وزارت انرژی و آب در قسمت منظوری بودجه بند دهندره و آغاز کار ساخت آن گفت که با شروع کار عملی این بند برای صدها تن زمینه کار مساعد گردیده، باور و حمایت مردم نسبت به دولت بیشتر میشود و علاوه بر موضوعات مطرح شده، مشکل باشنده گان ولسوالی پشتونکوت و شهر میمنه از بابت آب مرفوع می گردد.

وی از وزیر انرژی و آب خواست که مشکل بند آبگردان المار که پس از ۷ سال قرارداد با دو شرکت افغانی و تاجکستانی سال گذشته فسخ شد، به زودی مدفوع و کار عملی آن دوباره شروع شود.

بند آبگردان آلمار به هزینۀ ۵۳ میلیون دالر ۷ سال قبل آغاز شد. به گفتۀ مقام های وقت طی این مدت حد اقل ۵ فیصد کار در آن صورت نگرفته، ۱۲ میلیون دالر حیف و میل شده بود که سر انجام قرارداد فسخ گردید.

حاجی محمد هاشم نماینده مردم در ولسى جرگه آغاز بند دهندره را برای مردم گام ارزشمند دانسته، افزود که در صورت تکمیل این بند، هزاران جریب زمین آبیاری و صدها تن در بخش زراعت و کشت سبزیجات مصروف گردیده، اقتصاد مردم رشد می کند.

استاد اعظم یکی از متنفذین محل، حکومت را به وعده خلافی در جهت پرداخت خساره اهالی که ملکیت های شان در زیر آب بند قرار خواهد گرفت، متهم کرده گفت که تا هنوز در مورد پرداخت خساره خانه، زمین و اشجار با مردم صحبت نگردیده؛ اگر مسئله مشخص نشود، مردم نیز به عده خود وفا نخواهند کرد.

وزیر انرژی و آب گفت که تمام خسارات اهالی در نظر گرفته شده است، اما تا تکمیل بند ۵ سال زمان وجود دارد که طی این مدت هیچ ضرری متوجه مردم نمی باشد.

وزیر انرژی و آب وضعیت امنیتی فاریاب را یکی از چالشهای در برابر تطبیق پروژه ها و پلان های این وزارت دانست.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement