خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حضور طالبان در سه ولسوالی برنامه‌های تعلیم و تربیه را با مشکل مواجه کرده است"

"حضور طالبان در سه ولسوالی برنامه‌های تعلیم و تربیه را با مشکل مواجه کرده است"

Nov 25, 2017 - 18:08

شهر هرات (پژواک، ٤ قوس ٩٦): مسوولين هرات مى گويند که افزایش حضور طالبان در سه ولسوالی اين ولايت، برنامه‌های آموزشی ادارۀ تعلیم و تربیه را با مشکل مواجه کرده است.

عبدالله هاکف سرپرست اداره تعلیم و تربیه هرات، در یک نشست خبری امروز گفت که حضور گسترده طالبان در ولسوالی‌های شیندند، گلران و پشتون زرغون ولایت هرات، روند تعلیم و تربیه معلمان را با مشکل جدی مواجه کرده است.

وى افزود که به دلیل تهدیدات بلند امنیتی در ولسوالی‌های يادشده، به دشواری به فعالیت ادامه می‌دهند.

او علاوه کرد که در آغاز سال جاری، طالبان مسلح دو معلم را در پشتون زرغون اختطاف کرده اند و به همین دلیل، مسوولان در اداره تعلیم و تربیه، به دشواری می‌توانند که برنامه‌هایى را در راستای بلند بردن ارتقای ظرفیت معلمان این مراکز راه اندازی کنند.

به گفتۀ موصوف، نگرانی‌هايی وجود دارد که نزدیک به ٩٠ درصد از دانشجویانی که در مراکز تعلیم و تربیه هرات مصروف فعالیت هستند، پس از ختم دوره تحصیلی بیکار می‌مانند.

او گفت: "این مشکل جدی است که شاید ده فیصد از فارغین ما به کار جذب شوند، بدبختانه زمینۀ کار بسیار کم است."

در همین حال، مسوولان در اداره محلی هرات، تعهد می‌سپارند که در راستای تامین امنیت و افزایش اشتغال فارغان مراکز تعلیم و تربیه تلاش کنند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت: "مقام هرات به ادارات ذیربط ارگانهای امنیتی هدایت جدی داده اند که در تامین امنیت بخصوص مراکز تعلیمی تلاش جدی نمایند."

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که بارها نگرانی‌های امنیتی در شماری از ولسوالی‌های هرات گزارش شده است؛ اما به نظر می‌رسد که تاکنون هم طالبان حضور فعال در این ولسوالی‌ها دارند و گاهی گزارش‌های مبنی بر مانع شدن دختران از روند فراگیری آموزش در این ولسوالی‌ها به گوش رسیده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement