خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"برگزارى لويه جرگه سنتى عقب گردسياسى است"

"برگزارى لويه جرگه سنتى عقب گردسياسى است"

Nov 26, 2017 - 18:14

کابل (پژواک، ٥قوس ٩٦): "محور مردم افغانستان"، با برگزاری لويه جرگه عنعنوی مخالفت نموده مى گويد که اين راهکار، نمی‌تواند کشور را از بن بست نجات دهد و برگزارى لويه جرگه، نوعی عقبگرد سياسی  پنداشته می‌شود.

دراعلاميه ای که ازسوى محور مردم افغانستان به آژانس خبرى پژواک رسيده است گفته شده که اين جريان اپوزسيونی (محورمردم افغانستان) طرفدار برگزاری جرگه عنعنوی نيست و محور مردم افغانستان برگزاری جرگه را، راه حل سياسی معقول و مدرن نمی‌داند و باور دارد که اين رويکرد، نوعى عقبگردسياسی  پنداشته می‌شود.

در اعلاميه همچنان گفته شده است مجلسی را که امروز برخی‌ها زير نام "محور گوند" برگزار کرده بودندُ به هيچ‌صورت منوط به محور مردم افغانستان نيست و نخواهد بود. "محور گوند" يک جريان ديگر است.

اين جريان سياسى مى گويد: "در واقع ما مخالف برگزاری جرگه عنعنوی هستيم و اين راهکار نمی‌تواند کشور را از بن بست نجات دهد. محور مردم، يک ساختار اپوزسيونی مردمی است که از مدت يک‌ونيم سال بدين‌سو در کشور فعاليت دارد. محور مردم افغانستان، طرفدار بازگشت به قانون اساسی و مشروعيت سياسی است و برای حل بحران موجود، طرح و ديدگاه مشخص خود را دارد که به زودی اعلام خواهد کرد."

در اعلاميه محور مردم افغانستان، همچنان گفته شده که رنگين دادفر سپنتا در جلسه  امروز محور گوند، به عنوان مهمان اشتراک کرده و به ابراز ديدگاه شخصی خودش در مورد جرگه پرداخته است، که ديدگاه رسمى محور مردم افغانستان نمى باشد.

رنگين دادفر سپنتا مشاور پيشين امنيت ملى، امروز در همايشى درکابل، حکومت وحدت ملى را فاقد مشروعيت خواند و گفت که کشور، در حالت اضطرارى قرار دارد و براى بيرون رفتن از اين وضعيت، لويه جرگه عنعنوى بايد برگزار گردد.

اين درحالى است که رياست جمهورى مى گويد کشور در وضعيت فوق العاده قرار ندارد و شيوه برگزارى لويه جرگه، در قانون اساسى پيش بينى شده  و هرگونه لويه جرگه مغاير آن رسميت ندارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement