خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت تا ٦ ماه ديگر برای جمع آوری محصول مخابراتی سیستم شفاف ایجاد کند"

"حکومت تا ٦ ماه ديگر برای جمع آوری محصول مخابراتی سیستم شفاف ایجاد کند"

Nov 26, 2017 - 15:18

کابل (پژواک،٥ قوس۹۶): مشرانوجرگه، مصوبۀ ولسی جرگه در مورد وضع ده درصد محصول خدمات مخابراتی را رد کرد و به حکومت شش ماه مهلت داد؛ تا برای جمع آوری محصول مخابراتی سیستم شفاف ایجاد کند.

ولسى جرگه در ۱۹ میزان سال روان، اخذ ده درصد محصول خدمات مخابراتى را که مصوبه این جرگه بود، با اکثريت آرا تا زمان ايجاد سيستم شفاف جمع آورى محصول به تعليق در آورد.

اعضاى ولسى جرگه گفته بودند که در جمع آوری محصول مخابراتی، شفافیت وجود ندارد و مقدار هنگفت محصول يادشده، به جیب های شخصی می رود.

به اساس فیصله شورای وزیران و فرمان رييس جمهور؛ ده درصد محصول خدمات مخابراتی، بالای تمام استفاده کنندگان خدمات مخابراتی وضع گردیده و از تاریخ اول میزان ۱۳۹۴ اجرایی شده است.

محمد رحیم حسنیار معاون رييس کميسيون مواصلات و مخابرات مشرانوجرگه، امروز در مورد مصوبه ولسى جرگه، به اعضای مشرانوجرگه معلومات ارایه نموده گفت: «اگر ده درصد محصول مخابراتی لغو شود، بودجه افغانستان با کسر مواجه می شود.»

او رد اخذ ده درصد محصول مخابراتی را به خیر و صلاح کشور ندانسته گفت که مسوولان وزارت مخابرات و مالیه تعهد کرده اند که در ظرف شش ماه، سیستم شفاف برای جمع آوری محصول مخابراتی را ایجاد می کنند.

شماری از اعضای دیگر این جرگه، از اخذ ده درصد محصول مخابراتی حمایت کردند؛ اما از حکومت خواستند تا در ظرف شش ماه آینده، سیستم شفاف براى جمع آورى اين محصول ايجاد کند.

سر انجام اعضای مشرانوجرگه، با اکثریت آرا مصوبۀ يادشده ولسی جرگه را رد کردند.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه گفت که به اساس این تصمیم مشرانو جرگه، حکومت شش ماه مهلت دارد تا سیستم شفاف را برای جمع آوری ده درصد محصول مخابراتی ایجاد کند.

وی همچنان از وزارت مخابراتی خواست تا بر شرکت های مخابراتی فشار وارد کند که تمام سیم کارت ها را ثبت و قیمت مکالمه داخلی را کاهش دهند.

به اساس ماده صدم قانون اساسی، هر گاه مصوبه یک مجلس شوراى ملى ازطرف مجلس دیگر رد شود، برای حل اختلاف هیئت مختلط به تعداد مساوی از اعضای هر دو مجلس، تشکیل می گردد.

همچنان در اين ماده تذکر رفته است در صورتى که هيئت مختلط ، نتواند اختلاف نظر را رفع کند؛ مصوبه، رد شده به حساب مى رود و در اين حالت ولسى جرگه مى تواند در جلسه بعدى، آن را با دو ثلث آراى کل اعضا تصويب کند.

به اساس اين ماده، اين تصويب بدون ارايه به مشرانوجرگه، بعد از توشيح رييس جمهور نافذ شمرده مى شود. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement