خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عثمانى: مافيا سبب کندى و مشکل در کار بندهاى بزرگ در کشور شده است

عثمانى: مافيا سبب کندى و مشکل در کار بندهاى بزرگ در کشور شده است

Nov 26, 2017 - 17:34

کابل (پژواک،٥ قوس ٩٦): وزير انرژى و آب افغانستان، ضمن نگرانى از وجود فساد در بخش تنظيم آب در کشور مى گويد مافياى پرقدرتى که حمايت نيز دارد، سبب کندى و مشکل در کار بندهاى بزرگ در کشور شده است.

على احمد عثمانى وزير انرژى و آب، امروز در نشستى تحت نام «چهارمین گفتمان ژورناليزم آب در افغانستان»، در کابل گفت که بحث فساد در منابع آب، يکى از مباحث جدى مى باشد.

وى بدون ارايه جزييات افزود: «به باور ما خيلى از پروژه هایی که در گذشته به سمت فسخ رفته، سال ها طول کشيده، دليل موجوديت مافيا بوده که هنوز هم موفق اند، نيرومنداند، پُرقدرت اند، صاحب ثروت اند، صاحب کاراند و حمايت مى شوند.» 

به اساس گزارش ها، کار ساخت و ساز بندهاى شاه و عروس در کابل، کمال خان در کندز، المار در فارياب، پاش دان در هرات، مچلغو در پکتيا و غيره، از سال هاى قبل آغاز شده و تا هنوز تکميل نگرديده است.

 پيش از اين، مسوولان اين وزارت کندى کار در اين پروژه ها را کمبود بودجه عنوان کرده بودند.   

وزير انرژى و آب گفت: «موجوديت فساد، مديريت برنامه هاى آب افغانستان را نابود مى کند، چنانچه در گذشته هم نابود کرده بود. اينکه در ده سال گذشته يک بند را نتوانستيم که تکميل کنيم چه معنى دارد؟ بدبختانه که هنوز هم اين ها زنده اند و با استراتيژى مبارزه با فساد حرکت مى کنند. يک وزارت هرگز به تنهايى نمى تواند که با اين ها که قوت بسيار زياد دارند و تجربه بسيار زيادى که به دست آورده، مبارزه کند و موفق شود.»

موصوف افزود زمانى افغانستان به خود اتکايى مى رسد که بتواند آب هاى خود را به درستى مديريت کند؛ اما تازمانى که فساد در منابع آب ريشه کن نشود، مديريت منابع آب کامياب نمى شود.  

عثمانى از رسانه ها خواست که در بخش آب هاى افغانستان گزارش هاى تحقيقى را نشر کنند، گفتمان ها را راه اندازى کنند و پيام هاى اين وزارت را به هدف آگاهى مردم از اهميت آب، استفاده موثر از آب و مشکل کمبود آب نشر کنند.

سید آقا فاضل سانچارکی معين نشراتى وزارت اطلاعات و فرهنگ، در اين نشست گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ، در قسمت نشر برنامه ها در مورد اهميت آب و استفاده موثر از آن، با وزارت انرژى و آب همکارى خواهد کرد.

وى گفت که به اساس قانون رسانه ها، تمام رسانه ها مسووليت دارند که در نشر مسايل مربوط به منافع ملى کشور، سهم داشته باشند. 

چهارمین گفتمان ژورناليزم آب در افغانستان، از سوى وزارت انرژى و آب به همکارى مالى بانک انکشافى آسيايى راه اندازى شده است.

شنى کمپل (Shannny Campell) معاون بانک انکشاف آسيايى در افغانستان، در نشست امروز گفت که رسانه ها در بلند بردن سطح آگاهى مردم در مورد اهميت آب ها، سهم مهم داشته مى توانند.

به گفته او بانک انکشاف آسيايى، از سال ٢٠٠٢ ميلادى تا حال حدود ٤،٧ ميليارد دالر امريکايى را در بخش هاى انرژى، زراعت، منابع طبيعى و ترانسپورت کمک کرده است و در اين بخش ها به کمک هاى خود ادامه مى دهد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement