خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محمود خاکریزوال منحيث عضو انتصابى مشرانوجرگه حلف وفاداری یاد کرد

محمود خاکریزوال منحيث عضو انتصابى مشرانوجرگه حلف وفاداری یاد کرد

Nov 26, 2017 - 15:16

کابل (پژواک، ٥ قوس۹۶): محمود خاکریزوال که هفتۀ گذشته از سوی رییس جمهور به حیث عضو انتصابی مشرانوجرگه معرفی شده بود، امروز حلف وفاداری یاد کرد و رسما به عنوان عضو انتصابی این جرگه کارش را آغاز نمود.

فیصل سمیع نایب منشی مشرانوجرگه، حاجی محمود خاکریزوال را در نشست امروز این جرگه به اعضای جرگه معرفی کرد و حکم رییس جمهور در مورد تقرر او را به خوانش گرفت و خاکريزوال، مراسم تحليف را به جا آورد.

در حکم آمده است که خاکریزوال، به تأسی از حکم فقره ۳ مادۀ هشتاد و چهارم قانون اساسی افغانستان، در عوض شیر محمد آخندزاده، به حیث عضو انتصابی اين جرگه معرفى شده است.

ميعاد دور شانزدهم شورای ملی دو سال قبل تکمیل شده؛ اما رییس جمهور با صدور حکمی ميعاد کاری اعضای انتصابی مشرانوجرگه را تا برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی تمدید کرده است.

 به اساس ماده هشتاد و چهارم قانون اساسى کشور، مشرانوجرگه ۱۰۲ عضو دارد که یک‌ سوم توسط شوراهای ولسوالی‌ها (۳۴ نماینده از ۳۴ ولایت) برای یک دوره سه‌ ساله انتخاب می‌شوند؛ یک ‌سوم توسط شوراهای ولایتی (۳۴ نماینده از ۳۴ ولایت) برای یک دوره چهار ساله انتخاب مى شوند؛ و یک ‌سوم دیگر به شمول دو نفر از نمايندگان معلولين و معيوبين و دو نفر از نمايندگان کوچى ها، توسط رئیس‌ جمهور براى پنج سال انتصاب می ‌شوند.

رئيس جمهور، پنجاه فيصد از اين اشخاص را از بين زنان انتصاب مى نمايد.

با آنکه تا حال انتخابات شوراهای ولسوالى در افغانستان صورت نگرفته؛ اما در دور قبلی، به جای نماينده هاى شورای ولسوالی، از اعضای شوراهای ولایتی به مشرانوجرگه معرفی شده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement